Pasażer

Pociągi okazjonalne, czyli ukłon do pasażerów

Jak przy obecnej konkurencji na rynku kolejowych przewozów pasażerskich przewoźnik ma zdobyć zaufanie i sympatię pasażerów? W jaki sposób pozyskiwać nowych podróżnych?

Łódzka Kolej Aglomeracyjna postanowiła dołączyć do swoich produktów możliwość czarterowania pociągów dla osób, które chciałyby dotrze koleją na imprezy kulturalne, sportowe, a nawet uroczystości kościelne. Tabor dobrej jakości, a także atrakcyjna oferta taryfowa przewoźnika są dziś standardem wśród przewoźników. Ogłaszane cyklicznie promocje i zniżki nie są niczym innowacyjnym. Łódzka Kolej Aglomeracyjna, choć ma komfortowe i bezpieczne pociągi, i plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej punktualnych polskich przewoźników, postanowiła sięgnąć po inne narzędzie – zaczęła dowozić zorganizowane grupy pasażerów do miejsc, w które chcieli dotrzeć. Podróże te nie miały jednak nic wspólnego z rozkładem jazdy pociągów. Zostały zrealizowane, jako przejazdy okazjonalne. Już po pierwszej imprezie nie było wątpliwości, że spółka obrała słuszny kierunek. Pociąg do „Kordiana” 9 kwietnia 2016 tuż po godzinie 15.00 Dworzec Łódź Widzew był wypełniony ludźmi.

Właściciele sklepików i punktów gastronomicznych zacierali ręce. Nigdy wcześniej o tej porze w soboty nie mieli takich utargów. Ponad trzystu teatromanów w drodze na przedstawienie chciało zaopatrzyć się w kawę, wodę, drobne przekąski, gazety. Mimo niesprzyjającej pogody byli w znakomitych nastrojach. Na peronie oczekiwały już na nich 3 pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, którymi mieli dojechać do Warszawy na spektakl pt. „Kordian” w Teatrze Narodowym. Sztukę wystawiano w ramach XXII edycji niezwykle popularnego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Cena przejazdu festiwalowym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź – Widzew- Warszawa Centralna i powrót oraz przejazd w obie strony autokarem z Dworca Centralnego do Teatru Narodowego – zawarte były w cenie biletu na spektakl.

Wielbiciele teatru wyli zachwyceni podróżą komfortowym pociągiem ŁKA. Wielu z nich podkreślało swoje zaskoczenie szybkością, z jaką pojazd pokonał trasę z Łodzi do stolicy. Identyczne obserwacje miało dwa tygodnie później 300 warszawiaków, których spółka przywiozła na wycieczki do Łodzi w ramach promocji świeżo uruchomionego, regularnego połączenia między Łodzią i Warszawą. Blisko 35 procent gości z Warszawy zadeklarowało, że wróci do Łodzi, a kolejnych 20 – że będzie reklamować podróże pociągami ŁKA. Cegiełka na pomnik noblisty Czerwiec jest tradycyjnym miesiącem obchodów Dni Reymonta. Imprezy rozpoczynają się tradycyjnie w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej, by przenieść się do Lipiec Reymontowskich. Są to bardzo lubiane i popularne wydarzenia, w których uczestniczą setki osób. Stąd pomysł, by zorganizować przejazd pociągami ŁKA dla osób biorących udział w imprezie. – Łódzka Kolej Aglomeracyjna stała się częścią współczesnego obrazu Ziemi Łódzkiej i, choć jest niezwykle nowoczesną spółką, wpisuje się w tradycje promowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Pragnąc wesprzeć przedsięwzięcie budowy pomnika wykupiliśmy „cegiełkę” –brązowy odlew, będący miniaturą pomnika – który ma stanąć w Lipcach Reymontowskich. Statuetka stoi w Punkcie Obsługi Pasażera na nowym Dworcu Łódź Fabryczna. Jest patronem bezpiecznych, komfortowych i fascynujących podróży naszych pasażerów – mówił Andrzej Wasilewski, Prezes Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przy okazji odprawy pociągu. W sumie 18 i 19 czerwca pociągami spółki do Lipiec przejechało ponad 300 osób. Byli zachwyceni, bo panowały wyjątkowe upały, a oni mogli dotrzeć do Lipiec Reymontowskich w klimatyzowanych wygodnych pociągach. Światowo i młodzieżowo Pierwsze sukcesy z dowożeniu pasażerów na imprezy były obiecujące. Jednak prawdziwym sprawdzianem możliwości i przygotowania do pracy pracowników spółki było włączenie się ŁKA w organizację Światowych Dni Młodzieży. Zapewniliśmy transport dla pielgrzymów na terenie województwa łódzkiego w ramach tzw. Dni Diecezjalnych, a także ich przejazd na spotkania z Ojcem Świętym w Częstochowie i Krakowie. Pracownicy ŁKA przygotowali dla uczestników ŚDM specjalne opaski- -identyfikatory na ręce. Każdy, kto taką miał, mógł udać się nieodpłatnie w podróż pociągiem spółki. – Łódzka kolej Aglomeracyjna wypuściła na spotkanie z papieżem Franciszkiem 28 lipca w Częstochowie dwie pary pociągów (dwa kursy do Częstochowy i da powrotne).

– Z przejazdów korzystali zarówno pielgrzymi z zagranicy, jak również mieszkańcy województwa – mówi prezes Andrzej Wasilewski. Do Częstochowy z Łodzi zaplanowane były też pociągi z Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego. W sumie skorzystało z nich 2 tys. osób. Na przejazd do Krakowa ŁKA uruchomiła 11 połączeń: 7 do Krakowa i 4 powrotne.

– Koszty związane z uruchomieniem pociągów do Częstochowy i Krakowa zostały pokryte przez samorząd województwa, Archidiecezję Łódzką oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ramach Specustawy w sprawie Światowych Dni Młodzieży – mówi Marta Markowska, rzecznik prasowy spółki. Podkreśla, że pomoc w zapewnieniu transportu pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży to dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej szczególne wyróżnienie. Łącznie, podczas ŚDM z pociągów ŁKA skorzystało 10 tysięcy pielgrzymów.

Na Mundial? Pod sam Stadion Narodowy Jesienią, z myślą o miłośnikach piłki nożnej, Łódzka Kolej Aglomeracyjna we współpracy z zarządem Łódzkiego Związku Piłki Nożnej przygotowała ofertę „ŁKA na Mundial”. Spółka uruchomiła dwa pociągi okazjonalne dla kibiców na mecze odbywające się w Warszawie na Stadionie Narodowym: 8 października na sparing Polski z Danią i 11 października na mecz Polska- Armenia. Koszt biletu oszacowano na 24 zł w jedną stronę. W nowoczesnych, klimatyzowanych wagonach z dostępem do WiFi i sieci elektrycznej na każde z tych spotkań będzie mogło pojechać 240 osób. Pociągi na oba spotkania wyjechały z Dworca Łódź Kaliska o godzinie 18:05. Na przystanek Warszawa Stadion dotarły o godzinie 19:48. Z myślą o wygodzie fanów futbolu, pociąg powrotny ŁKA czekał na nich także przed Stadionem Narodowym. Spółka planuje kolejną edycję pociągów dla kibiców, ponieważ w ramach eliminacji MŚ 2018, Polska rozegra na „Narodowym” dwa mecze. Pociąg pełen gwiazd Prawdziwym sprawdzianem dla spółki było wydarzenie z 12 stycznia br. Kiedy to na premierę filmu „Powidoki” pociągami ŁKA przyjechało do Łodzi ponad 300 wyjątkowych pasażerów. Wśród nich było kilkudziesięciu znanych aktorów m.in Bogusław Linda, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Maja Komorowska, Magdalena Zawadzka, Maja Ostaszewska, Agata, Buzek, Agnieszka Grochowska i wielu, wielu innych. Goście zostali powitani na pokładzie powitalną lampką szampana i poczęstowani przekąskami.

Pracownicy ŁKA przez cały czas byli do dyspozycji gości, odpowiadali na liczne pytania dotyczące pociągu i jego technicznych możliwości. Kolejną atrakcją, która urozmaiciła podróż, były chrzciny pociągów. Po dotarciu pociągu okazjonalnego na dworzec Łódź Fabryczna odbyły się chrzciny trzech pociągów ŁKA. Rodzicami chrzestnymi zostały oczywiście gwiazdy filmu. Pociąg „Powidoki” ochrzcił producent filmu Michał Kwieciński i Bronisława Zamachowska odgrywająca w filmie córkę Władysława Strzemińskiego. Nazwę „Fabrykant” nadali aktorzy znani z filmu „Ziemia Obiecana” A. Wajdy- Anna Nehrebecka, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Matką chrzestną „Syreny” została Katarzyna Figura. Ochrzczone pociągi już kursują na trasie Łódź – Warszawa. Po uroczystości na dworcu goście udali się do EC1 na premierę filmu „Powidoki”. ŁKA zapewniła oczywiście także gościom podróż powrotną. Z ŁKA na Wawel Ostatnim zrealizowanym pociągiem okazjonalnym był wyjazd na ingres abp Marka Jędraszewskiego w Krakowie. Dobra współpraca Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i kurii metropolitarnej zaowocowała przygotowaniem oferty wyjazdu do Krakowa. – 28 stycznia dla wielu mieszkańców Łodzi i regionu będzie historyczną datą.

Chcieliśmy dać im możliwość, by w komfortowy sposób mogli dojechać tego dnia do Krakowa i uczestniczyć w tej ważnej uroczystości. Po jej zakończeniu zaś, równie wygodnie i szybko będą mogli wrócić do Łodzi lub innego miasta w województwie – wyjaśnia Janusz Malinowski, wiceprezes ŁKA. Przejazd z Łodzi do Krakowa udało się zrealizować w niewiele ponad 2,5 godziny. W trzech pociągach ŁKA znalazło się miejsce dla 360 pasażerów. Bilet w obie strony kosztował 50 zł z Łodzi oraz 45 zł z Tomaszowa Mazowieckiego. Ta krótka podróż w specjalnych pociągach ŁKA pokazuje, że przy odrobinie elastyczności i otwartego podejścia do potrzeb pasażera, łatwo zjednać sobie podróżnych. Jakie jeszcze sposoby i atrakcje dla osób korzystających z kolei wymyśli przewoźnik? Pokażą najbliższe miesiące.

Anna Kulik

Reklama