Pasażer

Pociągi okazjonalne, czyli ukłon do pasażerów

– Z przejazdów korzystali zarówno pielgrzymi z zagranicy, jak również mieszkańcy województwa – mówi prezes Andrzej Wasilewski. Do Częstochowy z Łodzi zaplanowane były też pociągi z Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego. W sumie skorzystało z nich 2 tys. osób. Na przejazd do Krakowa ŁKA uruchomiła 11 połączeń: 7 do Krakowa i 4 powrotne.

– Koszty związane z uruchomieniem pociągów do Częstochowy i Krakowa zostały pokryte przez samorząd województwa, Archidiecezję Łódzką oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ramach Specustawy w sprawie Światowych Dni Młodzieży – mówi Marta Markowska, rzecznik prasowy spółki. Podkreśla, że pomoc w zapewnieniu transportu pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży to dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej szczególne wyróżnienie. Łącznie, podczas ŚDM z pociągów ŁKA skorzystało 10 tysięcy pielgrzymów.

Na Mundial? Pod sam Stadion Narodowy Jesienią, z myślą o miłośnikach piłki nożnej, Łódzka Kolej Aglomeracyjna we współpracy z zarządem Łódzkiego Związku Piłki Nożnej przygotowała ofertę „ŁKA na Mundial”. Spółka uruchomiła dwa pociągi okazjonalne dla kibiców na mecze odbywające się w Warszawie na Stadionie Narodowym: 8 października na sparing Polski z Danią i 11 października na mecz Polska- Armenia. Koszt biletu oszacowano na 24 zł w jedną stronę. W nowoczesnych, klimatyzowanych wagonach z dostępem do WiFi i sieci elektrycznej na każde z tych spotkań będzie mogło pojechać 240 osób. Pociągi na oba spotkania wyjechały z Dworca Łódź Kaliska o godzinie 18:05. Na przystanek Warszawa Stadion dotarły o godzinie 19:48. Z myślą o wygodzie fanów futbolu, pociąg powrotny ŁKA czekał na nich także przed Stadionem Narodowym. Spółka planuje kolejną edycję pociągów dla kibiców, ponieważ w ramach eliminacji MŚ 2018, Polska rozegra na „Narodowym” dwa mecze. Pociąg pełen gwiazd Prawdziwym sprawdzianem dla spółki było wydarzenie z 12 stycznia br. Kiedy to na premierę filmu „Powidoki” pociągami ŁKA przyjechało do Łodzi ponad 300 wyjątkowych pasażerów. Wśród nich było kilkudziesięciu znanych aktorów m.in Bogusław Linda, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Maja Komorowska, Magdalena Zawadzka, Maja Ostaszewska, Agata, Buzek, Agnieszka Grochowska i wielu, wielu innych. Goście zostali powitani na pokładzie powitalną lampką szampana i poczęstowani przekąskami.

Pracownicy ŁKA przez cały czas byli do dyspozycji gości, odpowiadali na liczne pytania dotyczące pociągu i jego technicznych możliwości. Kolejną atrakcją, która urozmaiciła podróż, były chrzciny pociągów. Po dotarciu pociągu okazjonalnego na dworzec Łódź Fabryczna odbyły się chrzciny trzech pociągów ŁKA. Rodzicami chrzestnymi zostały oczywiście gwiazdy filmu. Pociąg „Powidoki” ochrzcił producent filmu Michał Kwieciński i Bronisława Zamachowska odgrywająca w filmie córkę Władysława Strzemińskiego. Nazwę „Fabrykant” nadali aktorzy znani z filmu „Ziemia Obiecana” A. Wajdy- Anna Nehrebecka, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Matką chrzestną „Syreny” została Katarzyna Figura. Ochrzczone pociągi już kursują na trasie ŁódźWarszawa. Po uroczystości na dworcu goście udali się do EC1 na premierę filmu „Powidoki”. ŁKA zapewniła oczywiście także gościom podróż powrotną. Z ŁKA na Wawel Ostatnim zrealizowanym pociągiem okazjonalnym był wyjazd na ingres abp Marka Jędraszewskiego w Krakowie. Dobra współpraca Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i kurii metropolitarnej zaowocowała przygotowaniem oferty wyjazdu do Krakowa. – 28 stycznia dla wielu mieszkańców Łodzi i regionu będzie historyczną datą.

Dodaj komentarz