global Tabor Wydarzenia

Pociągi PESA dla Regio Jet rozpoczęły jazdy z pasażerami

W Regionie Usti Regio Jet z powodzeniem uruchomił na wybranych liniach pierwsze połączenia obsługiwane niskopodłogowymi, nowymi pojazdami Pesa 654.

Po wydaniu decyzji Czeski Urząd Kolejowy o dopuszczeniu do ruchu pierwsi pasażerowie mogli podróżować nowymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Pesa RegioJet 654 na liniach z Usti nad Łabą do Děčína i Mostu przez Úpořiny.

– Trzy jednostki serii 654 od niedzieli zostały oddane do eksploatacji próbnej z pasażerami. Pociągi zaczęły kursować stopniowo na linii U7 i kursują między Děčínem a Ústí nad Labem, inne zaczęły kursować na linii U5 z Ústí nad Łabą do Bíliny i Mostu. Nowe jednostki będą kursować również w dni powszednie, na razie tylko jedna para pociągów do Žatca i Štětí. Pełna obsługa wszystkich jednostek rozpocznie się pod koniec stycznia przyszłego roku, kiedy przeszkolimy wszystkich maszynistów – powiedział Jakub Svoboda, dyrektor wykonawczy transportu kolejowego RegioJet.

 

Jednostki PESA Elf.eu – nowy jakość i wysoki komfort usług dla pasażerów.

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne dla RegioJet zostały wyprodukowane w zakładach PESA w Bydgoszczy. Całkowita wartość kontraktu to ponad pół miliarda CZK. To najnowocześniejsze pojazdy wyprodukowane przez polskiego producenta.

– Mamy świadomość, że to historyczny moment nie tylko dla Pesa, ale dla całego polskiego przemysłu kolejowego. Regio Jet 654 to pierwszy w historii wyprodukowany w Polsce i dopuszczony do eksploatacji z pasażerami dwusystemowy, czyli zasilany prądem stałym lub zmiennym, nowoczesny elektryczny zespół trakcyjny. Pojazdy Pesa wożą pasażerów w kilkunastu krajach Europy. Czechy to ważny dla naszego rozwoju rynek. Chciałbym podziękować Regio Jet za dotychczasową współpracę i jestem przekonany, że będzie się ona rozwijać w przyszłości nie tylko w Czechach, ale także w innych krajach europejskich – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

Zespoły PESA Elf.eu to dwuczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne z zasilaniem trakcji prądu stałego i przemiennego, dopuszczone do prędkości 160 km/h. Dzięki temu są one również gotowe do przyszłego przejścia z zasilania prądem stałym na prąd przemienny w krajowej sieci kolejowej. Oprócz krajowego systemu sterowania pojazdy wyposażony jest również w europejski system sterowania ETCS. Są przystosowane do przewozu osób z ograniczoną mobilnością, mają 154 miejsca siedzące, klimatyzację, wi-fi, gniazdka czy miejsce do przewozu wózków dziecięcych i rowerów.

– Wyprodukowany dla Regio Jet  Pesa 654 to najnowocześniejszy  pojazd w portfolio Pesa. Jego projekt to suma naszych dotychczasowych doświadczeń i innowacyjnych rozwiązań. Mimo, że Region Ustecki tego nie oczekiwał PESA 654-954, które zbudowaliśmy na oddzielnych wózkach,  mogą jeździć z prędkością do 160 km/h, zostały dodatkowo wyposażone w system ETCS i hamulec szynowy, więc Regio Jet będzie woził pasażerów pojazdami spełniającymi wysokie europejskie standardy i zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo podróży – dodał Jan Bończyk, szef sprzedaży rynków zagranicznych PESA Bydgoszcz.

 

Dodaj komentarz