Inwestycje Publikacje Firm Wydarzenia

Pociągi towarowe sprawniej pojadą przez Katowice Szopienice

Trwają prace budowlane na stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. Ich efektem będzie sprawniejszy przejazd składów w aglomeracji śląskiej.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Wśród zaplanowanych robót znajdują się m.in. wymiana torów, rozjazdów, wiaduktu oraz budowa nowej nastawni i konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej. Nowy układ torowy ma pozwolić na osiągnięcie prędkości jazdy pociągów nawet do 100 km/h. Inwestycja obejmuje także rozbiórkę starego wiaduktu w ciągu ulicy Lwowskiej i zastąpienie go nowym. W efekcie prac zwiększy się zatem efektywność transportu kolejowego na terenie Górnego Śląska.

Katowice Szopienice czeka duża zmiana, która usprawni ruch towarowy w aglomeracji śląskiej. Wymiana układu torowego ma zwiększyć przepustowość Katowickiego Węzła Kolejowego, co oznacza, że przez stację będzie mogło kursować więcej pociągów towarowych. Będą mogły poruszać się szybciej – ich prędkość będzie mogła wzrosnąć nawet do 100 km/h. Przewiozą też więcej ładunków – modernizacja pozwoli na przejazd składów cięższych i dłuższych, mierzących nawet do 750 metrów – mówi Mariusz Grzyb, kierownik budowy z należącej do Grupy KZN Bieżanów spółki KZN Rail, lidera konsorcjum będącego generalnym wykonawcą inwestycji.