Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Podpisano pierwszą umowę w ramach programu Kolej Plus

Dzięki budowie nowej linii Wieluń zyska kolejowe połączenie z Łodzią. Szacuje się, że dzięki temu podróż z południa województwa do łódzkiej metropolii potrwa ok. 1.30 h. Nie tylko znacznie usprawni tu ruch na niniejszej trasie, ale też pozytywnie wpłynie na środowisko.

Podpisanie umów w ramach programu Kolej Plus w woj. łódzkim. N zdjęciu przedstawiciele PKP PLK, Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (fot. Magda Janus / PKP PLK)
Podpisanie umów w ramach programu Kolej Plus w woj. łódzkim. N zdjęciu przedstawiciele PKP PLK, Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (fot. Magda Janus / PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały właśnie umowę na realizację projektu dot. budowy nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem. Jest to pierwsza tego typu umowa realizowana z Rządowego Programu Kolej Plus.

Dzięki budowie ciągu komunikacyjnego mieszkańcy Wielunia i okolic zyskają łatwiejszy dostęp do kolei, co usprawni przewóz ludzi i towarów. W dłuższej perspektywie to również mniejsza emisja trujących gazów do atmosfery, nowe oferty inwestycyjne oraz kolejne miejsca pracy.

W ramach projektu o szacowanej wartości ponad 580 mln zł, wybudowanych zostanie ok. 28 km jednotorowej linii kolejowej łączącej trasę nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią nr 181 (Wieluń). Powstanie pięć nowych przystanków: Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, a także Siemkowice. Stworzone obiekty otrzymają wiaty, ławki, jasne oświetlenie oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Całość zostanie zelektryfikowana. Dzięki temu w połączeniach przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Łódzkie inwestuje w kolej

W województwie łódzkim planowanych jest też wiele innych tego typu inwestycji, których łączna wartość szacowna jest na 1 miliard 250 milionów zł.

– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Takie działania polski rząd realizuje m.in. z Programu Kolej Plus, którego wartość wynosi 13,2 mld zł. Wchodzimy teraz w fazę realizacji inwestycji Programu. Mieszkańcy wielu miast, które obecnie nie mają dostępu do kolei, zyskają dostęp do ekologicznego transportu, jakim jest kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także marszałek województwa łódzkiego.

– Wybudowanie 28 km trasy kolejowej, łączącej tak naprawdę Wieluń z Łodzią, to wydarzenie bez precedensu w skali naszego województwa. Oznacza to dodatkowe przystanki kolejowe. To także połączenia, których do tej pory nie mieliśmy, ale przede wszystkim nowe możliwości dla mieszkańców. Na początek uruchomimy 8 par pociągów. Zależy nam, żeby połączenia kolejowe w województwie były jeszcze lepsze, jeszcze sprawniejsze, jeszcze szybsze – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

 

Realizacja Programu Kolej Plus zaplanowana jest do 2028 roku. Jego celem jest połączenie siecią kolejową miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które do tej pory nie posiadają połączeń z miastami wojewódzkimi. Rewitalizowane są także połączenia już istniejące, które wymagają usprawnień. Program nadzorowany przez MI wart jest 13,2 mld zł. Z tej sumy 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa, zaś ok. 2 mld to środki jednostek samorządu terytorialnego.

Dodaj komentarz