Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Podwyżki w branży kolejowej. Kto i ile dostanie?

Mediana zarobków maszynistów wynosi 6 160 zł brutto, średnie zarobki konduktorów to 3 740 zł brutto – podaje portal wynagrodzenia.pl. Pracownikom kolei należącym do związków zawodowych udało się w ostatnim czasie wynegocjować podwyżki. Kiedy i o ile wzrosną zarobki?

O podwyżkach w branży kolejowej przeczytać możemy w najnowszym wydaniu „Głosu Maszynisty”. W artykule zaprezentowano zmiany w wynagrodzeniach, jakie przygotowało 6 spółek: Koleje Dolnośląskie, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, PKP Cargo, PKP Intercity oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

Koleje Dolnośląskie

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych na Dolnym Śląsku w Legnicy kwestię podwyżek podjął jeszcze przed wybuchem pandemii – na początku 2020 r. Niestety trudna sytuacja w kraju wymusiła przesunięcie rozmów o kilka miesięcy. Porozumienie o podwyżkach podpisano w drugiej połowie czerwca.

– Strony ustaliły podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup zawodowych od 1 lipca – czytamy w „Głosie Maszynisty”.

 

Jak wynika z przedstawionych tam informacji, najwięcej zyskają maszyniści-instruktorzy (+900 zł). Maszyniści-uczniowie otrzymają 200 zł, kierownicy pociągu – 400 zł, zaś konduktorzy i pracownicy serwisu – 300 zł.

Ponadto, wzrośnie wysokość dodatków

  • sprzedaż biletów dla drużyn handlowych – z 30 gr na 50 zł / sztuka
  • praca w niedzielę – z 50 na 75 zł
  • praca w dni świąteczne – z 75 na 100 zł
  • dodatek za pracę w dni świąteczne dwóch dni dodatkowych (24 oraz 31 grudnia)

PKP SKM Trójmiasto