Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Podwyżki w branży kolejowej. Kto i ile dostanie?

Mediana zarobków maszynistów wynosi 6 160 zł brutto, średnie zarobki konduktorów to 3 740 zł brutto – podaje portal wynagrodzenia.pl. Pracownikom kolei należącym do związków zawodowych udało się w ostatnim czasie wynegocjować podwyżki. Kiedy i o ile wzrosną zarobki?

O podwyżkach w branży kolejowej przeczytać możemy w najnowszym wydaniu „Głosu Maszynisty”. W artykule zaprezentowano zmiany w wynagrodzeniach, jakie przygotowało 6 spółek: Koleje Dolnośląskie, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, PKP Cargo, PKP Intercity oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

Koleje Dolnośląskie

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych na Dolnym Śląsku w Legnicy kwestię podwyżek podjął jeszcze przed wybuchem pandemii – na początku 2020 r. Niestety trudna sytuacja w kraju wymusiła przesunięcie rozmów o kilka miesięcy. Porozumienie o podwyżkach podpisano w drugiej połowie czerwca.

– Strony ustaliły podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup zawodowych od 1 lipca – czytamy w „Głosie Maszynisty”.

 

Jak wynika z przedstawionych tam informacji, najwięcej zyskają maszyniści-instruktorzy (+900 zł). Maszyniści-uczniowie otrzymają 200 zł, kierownicy pociągu – 400 zł, zaś konduktorzy i pracownicy serwisu – 300 zł.

Ponadto, wzrośnie wysokość dodatków

  • sprzedaż biletów dla drużyn handlowych – z 30 gr na 50 zł / sztuka
  • praca w niedzielę – z 50 na 75 zł
  • praca w dni świąteczne – z 75 na 100 zł
  • dodatek za pracę w dni świąteczne dwóch dni dodatkowych (24 oraz 31 grudnia)

PKP SKM Trójmiasto

Związkowcy wynegocjowali w PKP SKM Trójmiasto podwyżkę w wysokości 450 zł (średnio na jednego pracownika) od uposażenia zasadniczego. Wprowadzana jest w dwóch etapach: od 1 czerwca 2021 r. – 300 zł oraz od 1 września 2022 r. – 150 zł.

PKP CARGO

Również w PKP CARGO prowadzone są rozmowy negocjacyjne ws. podwyżek dla pracowników. Jak informuje „Głos Maszynisty”, przedstawiciele pracodawcy poprosili o zawieszenie rozmów do czasu ogłoszenia wyniku finansowego spółki za I półrocze 2020 r. – tj. do końca sierpnia 2021 r.

PKP Intercity

W PKP Intercity wciąż trwają rozmowy. Przedstawiciele pracodawcy wnioskowali o przesunięcie rozmów do jesieni, co motywowali „niemożnością podjęcia zobowiązania długoterminowego wobec niepewności związanej z sytuacją pandemiczną”. Zaproponowali także jednorazową nagrodę „za lato” w wysokości 600 zł/brutto za etat.

Związkowcy oba wnioski odrzucili. Zaproponowali jednak wypłatę każdego miesiąca kwoty 500 zł brutto na etat, począwszy od lipca 2021 r. do czasu wdrożenia podwyżek.

PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe od 1 lipca wprowadziły podwyżkę wynagrodzenia dla pracowników wynagradzanych wg ZUUP – w kwocie średnio 350 zł w wynagrodzeniu zasadniczym. Na jednego pracownika PKP PLK, razem z pochodnymi, wychodzi średnio 549 zł.

Dodaj komentarz