Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Pojazd specjalny Unimog wesprze działania MPK Kraków

MPK Kraków zaprezentowało specjalny, wielofunkcyjny pojazd techniczny Unimog. Może on poruszać się zarówno po drogach, jak i torach. Unimog stacjonuje na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta.

Pojazd Unimog (fot. MPK Kraków)
Pojazd Unimog (fot. MPK Kraków)

Pojazd Unimog pełnić może dwie podstawowe funkcje:

  • holowanie pojazdów, w tym tramwajów po wydzielonych torowiskach
  • odśnieżanie dróg i torów, m.in. na terenie zajezdni MPK

Podstawowe wyposażenie pojazdu może być uzupełniane. Wykorzystując uniwersalne możliwości Unimoga MPK planuje w przyszłości dokupić do niego kolejne urządzenia, m.in. odkurzacz do oczyszczania torowisk.

– Nowy pojazd techniczny krakowskiego przewoźnika został zbudowany na dwuosiowym podwoziu Mercedes-Benz Unimog U423 – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy miejskiego przewoźnika. – Do napędu pojazdu zastosowano spełniający europejską normę Euro6, czterocylindrowy, wysokoprężny silnik. Samochód posiada napęd stały na obie osie. Hamulce są tarczowe i współpracują z systemem antypoślizgowym ABS chroniącym przed blokowaniem kół podczas hamowania oraz systemem ALB umożliwiającym automatyczną regulację siły hamowania w zależności od obciążenia. Kabina pojazdu posiada dużą, nisko osadzoną panoramiczną przednią szybę, a także szyby z boku i z tyłu.

 

To wszystko zapewnia kierowcy doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Producent wykonał wszystkie szyby ze szkła odbijającego promienie słoneczne. Kabinę dodatkowo wyposażył w klatkę wzmacniającą, która spełnia wymagania wytrzymałościowe i bezpieczeństwa.

Unimog ma możliwość holowania każdego rodzaju tramwaju, który posiada MPK. Dotyczy to także Krakowiaków, a więc tych najdłuższych i o największej wadze (Krakowiak waży 60 ton). Pojazd posiada także system czterech kamer zainstalowanych z przodu, z tyłu oraz nad kołami szynowymi przedniego i tylnego wózka. Ułatwiają one kierowcy obserwację otoczenia.

Prezentacja wielofunkcyjnego pojazdu była połączona z rozpoczęciem kursów zabytkowych wagonów BT1 i Lory z życzeniami świątecznymi dla mieszkańców od MPK SA w Krakowie oraz Muzeum Inżynierii i Techniki. Ten wyjątkowy skład historycznych pojazdów już od wielu lat w okresie świąt Bożego Narodzenia pojawia się na krakowskich torach. W tym roku będzie wyjeżdżał z zajezdni tramwajowej Nowa Huta i będzie kursował w centrum miasta w dniach: 15, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 30 oraz 31 grudnia, od godziny 12.00 do 18.00.

Dodaj komentarz