global Tramwaje

Pojazdy CAF Urbos 3 w Australii pękają

Hiszpański producent pojazdów szynowych, marka CAF, zmaga się z niemałymi problemami. Dotyczą one pęknięć wykrywanych na konstrukcjach zewnętrznych pojazdów należących do serii Urbos 3. Po wyłączeniu ich z użytku sieci tramwajowej przez angielskiego przewoźnika West Midlands Metro czy też po zgłaszanych problemach w Belgradzie, Francji i Serbii okazało się, że także australijskie składy wymagają szeroko zakrojonych prac naprawczych.

Fot. Roehrensee - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52846424
Fot. Roehrensee – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52846424

Flota dwunastu pojazdów Urbos 3 marki CAF została wycofana z dalszego użytkowania już w listopadzie 2021 roku. Wtedy to przewoźnik NSW (Transport for New South Wales) wykrył pęknięcia na pudłach wagonów. Pojazdy szynowe służyły dotychczas do obsługi pasażerskiej na trasie pomiędzy Dworcem Centralnym i Dulwich Hill w Sydney.

Jaką opinię wydała firma CAF?

W przypadku floty poruszającej się na liniach w Sydney, producent ogłosił możliwość powrotu pojazdów za kilka miesięcy. W tym czasie wykona niezbędne prace naprawcze. Z hiszpańskiego zakładu produkcyjnego wyruszyła już delegacja specjalistów-spawaczy, którzy bezpośrednio w Sydney zajmą się serwisem Urbosów trzeciej generacji.