global Tramwaje

Pojazdy CAF Urbos 3 w Australii pękają

Hiszpański producent pojazdów szynowych, marka CAF, zmaga się z niemałymi problemami. Dotyczą one pęknięć wykrywanych na konstrukcjach zewnętrznych pojazdów należących do serii Urbos 3. Po wyłączeniu ich z użytku sieci tramwajowej przez angielskiego przewoźnika West Midlands Metro czy też po zgłaszanych problemach w Belgradzie, Francji i Serbii okazało się, że także australijskie składy wymagają szeroko zakrojonych prac naprawczych.

Fot. Roehrensee - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52846424
Fot. Roehrensee – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52846424

Flota dwunastu pojazdów Urbos 3 marki CAF została wycofana z dalszego użytkowania już w listopadzie 2021 roku. Wtedy to przewoźnik NSW (Transport for New South Wales) wykrył pęknięcia na pudłach wagonów. Pojazdy szynowe służyły dotychczas do obsługi pasażerskiej na trasie pomiędzy Dworcem Centralnym i Dulwich Hill w Sydney.

Jaką opinię wydała firma CAF?

W przypadku floty poruszającej się na liniach w Sydney, producent ogłosił możliwość powrotu pojazdów za kilka miesięcy. W tym czasie wykona niezbędne prace naprawcze. Z hiszpańskiego zakładu produkcyjnego wyruszyła już delegacja specjalistów-spawaczy, którzy bezpośrednio w Sydney zajmą się serwisem Urbosów trzeciej generacji.

CAF zaznacza jednak, że nie czuje się całkowicie odpowiedzialny za zaistniałe usterki. Przy czym jest za wcześnie, by podać pełną przyczynę pękania materiału. Stąd też odrębne śledztwo prowadzone przez firmę może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania o to, dlaczego tak wiele pojazdów tramwajowych zostało wyłączonych z eksploatacji.

Przedstawiciele australijskiego Ministerstwa Transportu zakładają, że wszelkie niezbędne naprawy i prace serwisowe zostaną przeprowadzone bez dodatkowych kosztów. Sama firma CAF, pomimo tak dużych problemów wizerunkowych nadal dąży do pozyskiwania korzystnych kontraktów, także w Australii. W ostatnim czasie marka została wytypowana do możliwej realizacji zamówienia o wartości prawie pięciu miliardów dolarów amerykańskich. W ramach tego kontraktu wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do dostarczenia 65 pociągów pasażerskich do obsługi tras w Queensland.

Modele tramwajów należące do serii Urbos 3 pozostają ciągle nowoczesnymi i godnymi uwagi pojazdami. Marka stawia przy tym na duże innowacje. W 2011 roku wykorzystano w wagonach superkondensatory litowo-jonowe i akumulatory, które umożliwiły krótkotrwałą pracę maszyn bez zasilania zewnętrznego z linii napowietrznych.

Dodaj komentarz