Polregio Wydarzenia

Polregio: Wybierając się w podróż postaw na pociąg

Polska, podobnie jak cała Unia Europejska, walczy z zanieczyszczeniami powietrza wynikającymi z emisji spalin. Dzięki kolejowemu transportowi regionalnemu duże aglomeracje mają szansę znacznie ograniczyć korki, co z kolei przekłada się na niższą emisję smogu z transportu drogowego. Od 13 grudnia 2020 roku obowiązuje nowy, roczny rozkład jazdy pociągów POLREGIO. Krótsze czasy podróży na wielu trasach obok niższych kosztów to kolejny argument, który powinien skłonić część kierowców do rozważenia alternatywnego i bardziej ekologicznego środka transportu.

Fot. Dominik Lebda

Pociąg zamiast samochodu

Zrównoważony rozwój aglomeracji miejskich, w których zamieszkuje obecnie połowa ludności świata, a według danych ONZ w 2050 roku będzie w nich żyło ponad 2/3 mieszkańców naszej planety, jest jednym z priorytetowych zadań stojących przed ludzkością. Problem smogu w naszym kraju dotyczy w szczególności dużych miast, do których dojeżdżają samochodami mieszkańcy pobliskich miejscowości. POLREGIO, największy przewoźnik pasażerski w kraju, stara się o to, by stworzyć dogodne warunki dla pasażerów kolei w całej Polsce, stając się w dużych aglomeracjach miejskich pierwszym wyborem dla podróżnych dojeżdżających do pracy czy szkoły.

Wprowadzony w połowie grudnia 2020 roku nowy rozkład jazdy pozwolił przyspieszyć podróż na zmodernizowanych trasach między duży miastami wojewódzkimi takimi, jak np. Kraków – Katowice (1h 10 min). Z kolei już od kilku sezonów pasażerowie korzystać mogą z atrakcyjnych czasowo połączeń POLREGIO, będących alternatywą dla transportu samochodowego pomiędzy miastami, np. Warszawa – Łódź (1h 34 min), Wrocław – Opole (1h 14 min) czy Rzeszów – Przemyśl (1h 03 min).

– Transport kolejowy jest nie tylko przyjazny dla środowiska, bezpieczny i energooszczędny – jest on również jedynym rodzajem transportu, który od 1990 roku niemal stale obniża poziom emisji CO2, jednocześnie odnotowując wzrost przewozów. Podejmujemy konkretne działania, aby stale poprawiać ofertę komunikacyjną w kraju. Poprzez skrócenie czasu podróży oraz zwiększenie częstotliwości połączeń, a także systematyczne podnoszenie jakości taboru, chcemy również zachęcić kierowców w całej Polsce do wybrania pociągu zamiast samochodu – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

 

Oprócz atrakcyjnej oferty połączeń kolejowych, przewoźnik posiada także niezwykle rozbudowaną ofertę zintegrowaną z transportem miejskim największych miast w Polsce. Dzięki niej możliwe jest podróżowanie w określonym czasie autobusami i tramwajami komunikacji miejskiej, np. w ramach jednego aglomeracyjnego biletu. Na tego typu udogodnienia liczyć mogą m.in. mieszkańcy województwa małopolskiego, śląskiego czy lubuskiego. Szczegóły oferty POLREGIO zintegrowanej z transportem miejskim, a także wykaz wszystkich miast nią objętych znajdują się na stronie przewoźnika w zakładce „oferty regionalne”.

Z Krakowa do Katowic za 13 złotych w 70 minut!

Dzięki zakończeniu modernizacji linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Katowicami, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, 13 grudnia 2020 roku wystartowała nowa oferta połączeń POLREGIO na trasie Kraków – Katowice. 28 pociągów uruchamianych na zlecenie Województwa Małopolskiego i Województwa Śląskiego (aż o 11 więcej niż w poprzednim rozkładzie jazdy), jest obsługiwanych nowym lub zmodernizowanym taborem. Czas przejazdu wynoszący około 70 minut oraz konkurencyjna cena 13 zł za bilet jednorazowy, to prawdziwy hit w ofercie przewoźnika i doskonała alternatywa dla transportu samochodowego. Już w okresie świąteczno-noworocznym oferta cieszyła się dużą popularnością wśród pasażerów.

Aglomeracja krakowska jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych metropolii w kraju. POLREGIO już w 2018 roku, w związku z bardzo dużym zanieczyszczeniem miasta Kraków zdecydowało się wprowadzić bezpłatne przejazdy pociągami dla mieszkańców aglomeracji krakowskiej w tych dniach, w których stężenie pyłów zawieszonych nad miastem przekracza dopuszczalne dla zdrowia normy.

Zmodernizowane składy przyciągną pasażerów

Dzięki wdrażanym obecnie rozwiązaniom technologicznym polska kolej staje się coraz nowocześniejsza, a co za tym idzie również coraz bardziej konkurencyjna. Systematycznej poprawie ulega także stan taboru POLREGIO. Połączenia przewoźnika na trasie Kraków – Katowice są obsługiwane nowoczesnym taborem typu Impuls EN-63A oraz zmodernizowanymi składami typu Feniks EN-57 FPS. Te ostatnie posiadają m.in. nowe wnętrze, system klimatyzacji, kabinę WC w systemie zamkniętym dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, drzwi odskokowo-przesuwne, a także system informacji pasażerskiej. W ramach dostępnych programów unijnych POLREGIO oraz poszczególne samorządy już aplikują o dostawy kolejnych nowych pociągów. W ramach prac nad Krajowym Programem Odbudowy (KPO) POLREGIO zawnioskowało już o nowy tabor na kwotę 98 mln zł przy wsparciu zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Plany inwestycji w tabor w ramach KPO mają również Województwo Wielkopolskie (960 mln zł) oraz Województwo Podkarpackie (410 mln zł). POLREGIO pracuje też nad własnym programem inwestycji, w tym zakupem i modernizacją taboru.

– Podpisane pod koniec 2020 roku umowy wieloletnie z 14 województwami to gwarancja, że będziemy stale podwyższać jakość świadczonych przez nas usług na rzecz mieszkańców Polski. Podróż pociągiem musi być komfortowa i odpowiadać wysokim standardom, aby coraz więcej osób wybierało kolej zamiast samochodu. Inwestycje w infrastrukturę kolejową przyczyniają się także do rozwoju gospodarczego kraju, dzięki czemu możemy z optymizmem spoglądać w bezpieczną przyszłość – dodaje Artur Martyniuk.

 

2021 Europejskim Rokiem Kolei

1 stycznia 2021 roku rozpoczął się Europejski Rok Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu promowanie transportu szynowego jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego. W Unii Europejskiej kolej odpowiada za mniej niż 0,5 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem, co sprawia iż jest to jedna z najbardziej zrównoważonych form ruchu pasażerskiego i towarowego. Ponieważ transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w całej wspólnocie, będzie on odgrywał kluczową rolę w realizacji celu jakim jest osiągnięcie „Zielonego Ładu”. Wg. unijnych założeń do 2050 roku wielkość emisji w tym sektorze ma spaść o 90 proc.

Bezpieczeństwo pasażerów priorytetem

W związku z trwającą pandemią i w trosce o bezpieczeństwo pasażerów oraz załogi, w pociągach POLREGIO nadal obowiązuje limit zajętości miejsc, a w poszczególnych relacjach i w porozumieniu z władzami samorządów województw przewoźnik odpowiednio dopasowuje ilość połączeń oraz ilość i pojemność składów kursujących na poszczególnych trasach. Pasażerowie wybierający się w podróż pociągiem POLREGIO w dalszym ciągu powinni pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki lub innej osłony na twarz, a także o zasłanianiu ust i nosa przez cały czas trwania podróży oraz zachowywaniu dystansu społecznego.

Bilety na pociąg POLREGIO warto kupić wcześniej za pośrednictwem internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl i aplikacji mobilnej POLREGIO. Dokonując transakcji w kasach biletowych i u obsługi pociągu przewoźnik zachęca do korzystania z możliwości dokonywania płatności kartą zbliżeniowo.

Informacja prasowa POLREGIO

Reklama