Polregio Wydarzenia

Polregio: Wybierając się w podróż postaw na pociąg

Aglomeracja krakowska jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych metropolii w kraju. POLREGIO już w 2018 roku, w związku z bardzo dużym zanieczyszczeniem miasta Kraków zdecydowało się wprowadzić bezpłatne przejazdy pociągami dla mieszkańców aglomeracji krakowskiej w tych dniach, w których stężenie pyłów zawieszonych nad miastem przekracza dopuszczalne dla zdrowia normy.

Zmodernizowane składy przyciągną pasażerów

Dzięki wdrażanym obecnie rozwiązaniom technologicznym polska kolej staje się coraz nowocześniejsza, a co za tym idzie również coraz bardziej konkurencyjna. Systematycznej poprawie ulega także stan taboru POLREGIO. Połączenia przewoźnika na trasie Kraków – Katowice są obsługiwane nowoczesnym taborem typu Impuls EN-63A oraz zmodernizowanymi składami typu Feniks EN-57 FPS. Te ostatnie posiadają m.in. nowe wnętrze, system klimatyzacji, kabinę WC w systemie zamkniętym dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, drzwi odskokowo-przesuwne, a także system informacji pasażerskiej. W ramach dostępnych programów unijnych POLREGIO oraz poszczególne samorządy już aplikują o dostawy kolejnych nowych pociągów. W ramach prac nad Krajowym Programem Odbudowy (KPO) POLREGIO zawnioskowało już o nowy tabor na kwotę 98 mln zł przy wsparciu zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Plany inwestycji w tabor w ramach KPO mają również Województwo Wielkopolskie (960 mln zł) oraz Województwo Podkarpackie (410 mln zł). POLREGIO pracuje też nad własnym programem inwestycji, w tym zakupem i modernizacją taboru.

– Podpisane pod koniec 2020 roku umowy wieloletnie z 14 województwami to gwarancja, że będziemy stale podwyższać jakość świadczonych przez nas usług na rzecz mieszkańców Polski. Podróż pociągiem musi być komfortowa i odpowiadać wysokim standardom, aby coraz więcej osób wybierało kolej zamiast samochodu. Inwestycje w infrastrukturę kolejową przyczyniają się także do rozwoju gospodarczego kraju, dzięki czemu możemy z optymizmem spoglądać w bezpieczną przyszłość – dodaje Artur Martyniuk.

 

2021 Europejskim Rokiem Kolei

1 stycznia 2021 roku rozpoczął się Europejski Rok Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu promowanie transportu szynowego jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego. W Unii Europejskiej kolej odpowiada za mniej niż 0,5 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem, co sprawia iż jest to jedna z najbardziej zrównoważonych form ruchu pasażerskiego i towarowego. Ponieważ transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w całej wspólnocie, będzie on odgrywał kluczową rolę w realizacji celu jakim jest osiągnięcie „Zielonego Ładu”. Wg. unijnych założeń do 2050 roku wielkość emisji w tym sektorze ma spaść o 90 proc.

Bezpieczeństwo pasażerów priorytetem

W związku z trwającą pandemią i w trosce o bezpieczeństwo pasażerów oraz załogi, w pociągach POLREGIO nadal obowiązuje limit zajętości miejsc, a w poszczególnych relacjach i w porozumieniu z władzami samorządów województw przewoźnik odpowiednio dopasowuje ilość połączeń oraz ilość i pojemność składów kursujących na poszczególnych trasach. Pasażerowie wybierający się w podróż pociągiem POLREGIO w dalszym ciągu powinni pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki lub innej osłony na twarz, a także o zasłanianiu ust i nosa przez cały czas trwania podróży oraz zachowywaniu dystansu społecznego.

Bilety na pociąg POLREGIO warto kupić wcześniej za pośrednictwem internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl i aplikacji mobilnej POLREGIO. Dokonując transakcji w kasach biletowych i u obsługi pociągu przewoźnik zachęca do korzystania z możliwości dokonywania płatności kartą zbliżeniowo.

Informacja prasowa POLREGIO