Inwestycje Tramwaje

Prawie pół miliarda dla MPK Wrocław. Jest umowa na finansowanie inwestycji

Na konto MPK Wrocław trafi prawie pół miliarda złotych! Spółka wykorzysta pieniądze z Banku PKO S.A. i PKO BP na podniesienie standardu komunikacji miejskiej. Umowa z instytucjami finansowymi została podpisana.

MPK wyemituje obligacje, które zapewnią spółce 457,1 mln złotych. To jedna z największych inwestycji w komunikację miejską w Polsce.

– Kolejne nowe tramwaje i modernizacja zajezdni to cele, które sfinansujemy dzięki podpisanej dziś umowie. To dobra wiadomość dla wszystkich wrocławianek i wrocławian oraz tak licznie odwiedzających moje ukochane miasto turystów – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – To kolejny ważny element trwającego od 2018 roku procesu poprawiania jakości komunikacji miejskiej we Wrocławiu – obszaru będącego priorytetem Prezydenta miasta, Jacka Sutryka – dodaje.

 

Fundusze pozwolą także na remonty stacji prostownikowych, które zasilają tramwajową sieć trakcyjną i na modernizację już posiadanych przez MPK tramwajów.

– Podpisanie tej umowy pozwoli nam na skokowe podniesienie jakości komunikacji miejskiej. Całość pozyskanej kwoty zostanie wydana na inwestycje w tabor i w infrastrukturę, czyli w bezpieczny, wygodny i ekologiczny transport publiczny – podkreśla Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

 

Obligacje to forma tzw. finansowania zwrotnego. To, że banki zdecydowały się podpisać umowę z wrocławskim MPK oznacza, że traktują miejską spółkę jako wiarygodnego i solidnego partnera.

– Udział w finansowaniu inwestycji samorządowych jest wpisany w nasze DNA, robimy to skutecznie od wielu lat. W tym wypadku szczególnie cieszy nas, że możemy przyczynić się do inwestycji w nowoczesną komunikację publiczną, poprawiającą komfort życia mieszkańców, a przy tym oszczędną, bezemisyjną i przyjazną dla środowiska naturalnego. Traktujemy to jako naturalny element realizacji naszej strategii ESG – Odpowiedzialny Bank wspierający Zrównoważony Rozwój – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Dodaj komentarz