Inwestycje Tramwaje

Projekt “Tramwaj dla Łodzi” z opóźnieniem. Ile potrwają prace?

Modernizacja torowiska na al. Śmigłego – Rydza w Łodzi przebiega zgodnie z harmonogramem – poinformował Zarząd Inwestycji Miejskich. Inwestycja realizowana jest w ramach dużego projektu „Tramwaj dla Łodzi”.

Fot. MPK Łódź / Fb

– Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie ma zagrożenia dla terminów – zapewnia Renata Zatorska-Sytyk, zastępca dyrektora Zarząd Inwestycji Miejskich. – Do chwili obecnej, z punktu widzenia rzeczowego i finansowego wykonano 61 proc. robót kontraktowych. Termin zakończenia prac został ustalony na październik 2021 r. Dziś jest za wcześnie by składać deklaracje, że ten termin uda się skrócić np. o miesiąc albo trzy. Przed nami okres zimowy. To okres nieprzewidywalny.

 

W miejscu prac wykonano już betonowanie pod przyczółki i podpory wiaduktu dla jezdni wschodniej. Rozebrano też nawierzchnie bitumiczne na odcinku od ul. Milionowej do wiaduktu i wylano płyty betonowe w pasie torowiska na odcinku od ul. Przybyszewskiego do wiaduktu.

– Jest to warstwa konstrukcyjna dla ułożenia prefabrykowanych płyt torowych. Wkrótce rozpoczynamy kolejny etap, czyli układanie warstwy bitumicznej, na której zostaną ułożone płyty torowe – wyjaśnia Zatorska-Sytyk.

 

Tramwaj dla Łodzi to największy od lat program, który poprawi jakość podróżowania po mieście komunikacją miejską. Miasto Łódź przeznaczył na ten cel 660 mln zł. Na realizację zadania początkowo Magistrat otrzymał 411 mln unijnego dofinansowania. Kilka dni temu UM Łodzi pozyskał z UE kolejne 32 mln zł.

Projekt ma jednak opóźnienie. Prace zakończyć się miały w 2022 r. Już dziś wiadomo, że wydłużą się o rok. W tym czasie miasto wyremontuje i wybuduje łącznie 11 km torowisk, zmodernizuje drogi, poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Fot. MPK Łódź / Fb

Projekt Tramwaj dla Łodzi obejmie modernizację torowiska i dróg na poniższych ulicach:

  • Rydza-Śmigłego od Piłsudskiego do Broniewskiego
  • Niższa od Broniewskiego do Śląskiej
  • Dąbrowskiego od Rzgowskiej do Rydza-Śmigłego
  • Rzgowska od placu Niepodległości do Broniewskiego
  • Przybyszewskiego od Kilińskiego do Śmigłego-Rydza
  • Kilińskiego od Broniewskiego do dworca Łódź Chojny
  • Dodatkowo zupełnie od nowa powstaną trasy tramwajowe na:
  • Broniewskiego od Rzgowskiej do Rydza-Śmigłego
  • Nowowęglowej od Kopcińskiego do dworca Łódź Fabryczna

Ponadto w planach inwestycyjnych jest zakup docelowo 30 nowych niskopodłogowych tramwajów. Nowe pojazdy wyposażone zostaną w klimatyzację, nowoczesną informację pasażerską i biletomaty. W tramwajach znajdziemy również miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózka dziecięcego i roweru.

Niskopodłogowe tramwaje i wyniesione przystanki niwelują bariery architektoniczne, które mogą być przeszkodą w podróżowaniu komunikacją miejską. Dzięki temu transport zbiorowy stanie się bardziej dostępny i wygodny.

Dzięki wyremontowaniu 11 km torowisk nowe tramwaje pojawią się na różnych trasach, co pozwoli na poprawę jakości podróżowania w całym mieście.

Dodaj komentarz