Inwestycje Wydarzenia

Pruszków i PKP PLK budują w mieście bezkolizyjne skrzyżowanie

W Pruszkowie powstanie nowe bezkolizyjne skrzyżowanie nad pięcioma torami linii kolejowych linii WarszawaGrodzisk Mazowiecki oraz WarszawaŁódź. Umowa zrealizowana zostanie ze środków miejskich, przy współudziale finansowym PKP PLK.

Fot. Martyn Janduła / PKP PLK

Inwestycja powstanie w ciągu ul. Broniewskiego i ul Grunwaldzkiej. Bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym, a także usprawni komunikację między dzielnicami Bąki i Żbików w Pruszkowie. Mieszkańcom Piastowa umożliwi sprawniejszy przejazd do Warszawy, Grodziska Mazowieckiego i autostrady A2.

– Jednym z efektów Krajowego Programu Kolejowego jest większe bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Pruszkowie usprawni ruch kolejowy i samochodowy oraz poprawi warunki życia mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister Infrastruktury.

 

Koszt inwestycji to ok. 19 mln zł, z czego PKP PLK przeznaczy 6 mln zł w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa obiektu ma się zakończyć w 2023 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków budżetowych oraz środków unijnych przeznaczą ponad 312 mln zł w ramach programu wiaduktowego na budowę 24 bezkolizyjnych skrzyżowań w Polsce, co podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Zakończono już budowę obiektów w Kostrzynie i Sokółce. W realizacji jest kolejnych 15 obiektów, a 2 są na etapie przetargów. Do końca roku planujemy przetargi dla pozostałych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Inwestycja realizowana jest w formule „buduj” i obejmuje swoim zakresem budowę 300-metrowego wiaduktu drogowego wraz z przyległym układem ulic. Zastosowane rozwiązania umożliwią poprowadzenie nad torami dwóch pasów ruchu dla samochodów oraz trasy pieszo-rowerowej.

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania nie tylko wpłynie na komfort komunikacji  w Pruszkowie, ale również odmieni życie wielu mieszkańców i będzie służyć kolejnym pokoleniom. To ogromna zmiana dla naszego miasta i naszych sąsiadów. Serdecznie dziękuję za współpracę PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A., Powiatowi Pruszkowskiemu  i Gminie Piastów. W takich momentach widać, jak dużo możemy zdziałać wspólnie. Ogromnym wsparciem dla tej inwestycji będzie dofinansowanie blisko 8,5 mln zł, które pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. – mówi Paweł Makuch, prezydent miasta Pruszkowa.

 

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa wiaduktu drogowego w Pruszkowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Takie inwestycje realizowane są ze środków budżetowych, projektów unijnych, samodzielnie lub przy współpracy z samorządami.

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” w całym kraju wybudowanych zostanie łącznie 24 obiektów inżynieryjnych: 9 wiaduktów drogowych, 12 tuneli drogowych bądź wiaduktów kolejowych i 2 przejścia podziemne dla pieszych i 1 wiadukt pieszo-rowerowy. Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Pruszkowem, powstaną także w Legionowie, Teresinie i Celestynowie. W Ciechanowie wybudowany zostanie wiadukt pieszo-rowerowy.

Dodaj komentarz