Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Przebudowa dworca Dąbrowa Górnicza trwa [ZDJĘCIA]

Przebudowa dworca Dąbrowa Górnicza nabiera rozpędu. Wykonawca wzmocnił już konstrukcję budynku. Zamontował także zbiorniki, w których będzie gromadzona deszczówka. Koszt całej inwestycji to łącznie 15,62 mln zł brutto

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej (fot. PKP S.A.)
Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej (fot. PKP S.A.)

Przebudowa dworca rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Choć do jej zakończenia pozostało jeszcze dużo czasu, już dziś są widoczne pierwsze efekty inwestycji. Do tej pory wykonano m. in. prace rozbiórkowe, a także wzmocniono fundamenty budynku. Wykonano już znaczną część robót konstrukcyjnych, a w pobliżu obiektu zamontowano zbiorniki retencyjne wraz z oprzyrządowaniem. Rozpoczęto także renowację elewacji. W najbliższym czasie prace na niej przeniosą się ze strony północnej na zachodnią i wschodnią. Natomiast na najwyższej kondygnacji budynku rozpocznie się montaż konstrukcji nowej więźby dachowej. Wykonawca prac kontynuować będzie również roboty w zakresie wykonania nowych przyłączy do dworca.

Inwestycja jedna z dwustu

Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Zakłada ona kompleksową przebudowę, historycznego, bo pochodzącego z 1888 roku dworca wraz z jego najbliższym otoczeniem. Dzięki niej dawny dworzec dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej odzyska swój historyczny blask. Zostanie również przywrócona na nim obsługa podróżnych.