Inwestycje Wydarzenia

Przejazdy kolejowo-drogowe będą bezpieczniejsze. PKP PLK podpisała 13 umów

PKP Polskie Linie Kolejowe wyposażą w nowe systemy i zabezpieczenia 152 przejazdy kolejowo-drogowe w siedmiu województwach. Spółka podpisała 13 umów o łącznej wartości ponad 177 mln zł.

Przejazdy kolejowo-drogowe będą bezpieczniejsze. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 13 umów z wykonawcami prac (fot. Grzegorz Biega)
Przejazdy kolejowo-drogowe będą bezpieczniejsze. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 13 umów z wykonawcami prac (fot. Grzegorz Biega)

Prace, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, realizowane będą w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, a także na Dolnym Śląsku, w Opolskiem i na Podkarpaciu.

W woj. zachodniopomorskim na linii 202 Gdańsk Główny – Stargard na 14 przejazdach kolejowo-drogowych zostanie wymieniona samoczynna sygnalizacja przejazdowa i zamontowane będą tarcze ostrzegawcze przejazdowe, które będą informować maszynistę o sprawności urządzeń na najbliższym przejeździe kolejowo-drogowym. Na skrzyżowaniach linii kolejowej z drogami m.in w Sławnie na ul. Gdańskiej, w Przystawach na drodze z Gruszewa do Białogardu oraz w Bystrzynce i Goli Dolnej niedaleko Świdwina zostaną zamontowane nowe rogatki oraz kamery. Dodatkowo na wszystkich przejazdach zostanie wymienione oświetlenie, co zwiększy poziom bezpieczeństwa.

W woj. wielkopolskim na 29 przejazdach kolejowo-drogowych, w tym m.in. w Lipce Krajeńskiej, Lubczu Wielkim i Bielicach Nowych niedaleko Krzyża Wielkopolskiego (linia 203 Tczew – Kostrzyn), w Zbąszyniu na ul. Poznańskiej i Topolowej oraz we Włoszakowicach i Stefanowie (linia nr 359 Leszno – Zbąszyń) urządzenia sterowania ruchem kolejowym zostaną wymienione na urządzenia nowszej generacji, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu kolejowego i drogowego.

W woj. lubuskim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują 53 przejazdy kolejowo – drogowe. Na ul. Zbąszyńskiej w Dąbrówce Wielkopolskiej na przejeździe pojawią się rogatki i sygnalizacja. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa systemy przejazdowe zostaną wymienione również m.in. na przejazdach kolejowo-drogowych w Zielonej Górze na al. Wojska Polskiego, w Babimoście na ul. Sulechowskiej i ul. Leśnej oraz Żaganiu na ul. Szkolnej.

W woj. dolnośląskim dodatkowe zabezpieczenia pojawią się łącznie na 21 przejazdach. W sygnalizację świetlno-dźwiękową i półrogatki wyposażone zostaną np. przejazdy m.in. w Legnicy na ul. Gniewomierskiej i Koskowickiej, w Goliszowie, Białej i Wierzbowej (linia 275 Wrocław Muchobór – Gubinek) w Złotoryi na ul. Chojnowskiej oraz w Kamieńcu Ząbkowickim na ul. Skoroleckiej.

W woj. opolskim na 4 przejazdach zostaną wymienione samoczynne systemy przejazdowe na urządzenia nowej generacji na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami w Dobrzeniu Wielkim na ul. Sienkiewicza i w Smolarniku (linia 277 Opole Groszowice – Wrocław Brochów) oraz w Osinach na ul. Polnej i Budzieszowicach (linia 287 Opole Zachodnie – Nysa).

W woj. podkarpackim 5 przejazdów kolejowo-drogowych zyska nowe zabezpieczenia. Będzie nowa sygnalizacja dźwiękowa i świetlna sterowana przez nowoczesne systemy, co zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Prace obejmują przejazdy kolejowo-drogowe w miejscowościach: Makowisko i Korzenica w powiecie jarosławskim oraz Wojaszówka, Szebnie i Brzyście w powiecie jasielskim.

Dodaj komentarz