Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Przy stacji PKP w Kościanie powstał parking na ponad 100 aut i prawie 300 rowerów [ZDJĘCIA]

Przy stacji kolejowej w Kościanie PKP Polskie Linie Kolejowe wybudowały parking na sto samochodów. Dla rowerzystów zaś przygotowane zostało zadaszenie dla ich jednośladów. To efekty modernizacji linii Wrocław – Poznań. Inwestycja pochłonie ok. 1,5 mld zł.

Fot. Jarosław Szczepaniak / PKP PLK

Wjazd na nowy parking w Kościanie ulokowany został od strony ul. Dworcowej. Miejsce znajdzie tam  ponad 100 aut. Przy stacji bezpiecznie zostawić będzie można prawie 300 rowerów. Wszystko jest oświetlone i oznakowane.

Przy stojakach na rowery ustawiono zabytkową wiatę z kościańskiego peronu. Odnowione pod nadzorem konserwatora zabytków stalowe konstrukcje dziesięciu podpór mają nowe poszycie. Wiata nawiązuje do historii stacji i dobrze będzie służyć rowerzystom.

– Realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja trasy Wrocław – Poznań zapewnia nie tylko lepsze podróże, ale korzystnie zmienia otoczenie linii. Nowy parking w Kościanie to zachęta do łączenia podróży samochodem, rowerem i najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego – pociągiem. Tam, gdzie to możliwe zachowujemy historyczne elementy wyposażenia – nawet w nowej roli. Kościańska wiata peronowa jest obecnie osłoną dla rowerów – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W Kościanie do podróży pociągiem zachęcają dwa perony wyposażone w zadaszenie, ławki i czytelną informację. Dostęp do pociągów ułatwia przebudowane przejście podziemne. Dwa bezkolizyjne skrzyżowania, na ul. Młyńskiej i ul. Gostyńskiej, zwiększyły bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, a kierowcy, rowerzyści i piesi bezpiecznie przejeżdżają pod torami.

Czytaj dalej >