Raport z Polski Wydarzenia

Psy w służbie Straży Ochrony Kolei

Dzień Psa obchodziliśmy 1 lipca. Świętowały tego dnia także czworonogi – partnerzy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. W formacji służy 75 owczarków.

Czworonożni funkcjonariusze SOK (fot. Straż Ochrony Kolei)
Czworonożni funkcjonariusze SOK (fot. Straż Ochrony Kolei)

Inteligencja, posłuszeństwo, doskonała sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas – to właśnie te cechy najlepiej opisują psy służbowe Straży Ochrony Kolei. Czworonogi sprawdzają się w szczególności w tych miejscach i sytuacjach, w których zawodzą ludzkie zmysły. Właśnie dlatego doskonale radzą sobie w działaniach na specyficznych obszarach, jakimi m.in. są tereny kolejowe.

psy wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, zapobiegając kradzieżom infrastruktury, uczestniczą w pościgach i obezwładnianiu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Gotowe są do obrony przewodnika przed atakiem, zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Angażowane są także do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych. Należy podkreślić, że dla funkcjonariuszy SOK psy służbowe są nieocenionym wsparciem podczas służby – często ich pomoc jest po prostu niezastąpiona.