Inwestycje Wydarzenia

Ruszyła budowa dworca kolejowego w Siedlcach [WIZUALIZACJE]

 

Przebudowa dworca w Siedlcach to jedna z ważniejszych inwestycji w województwie mazowieckim realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej głównym celem jest poprawa komfortu podróżnych,  bezpieczeństwa, ale również estetyki dworca, który zyska całkowicie nowy wygląd łączący w sobie nawiązania do historii oraz nowoczesność – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Unia Europejska od ponad 20 lat wspiera rozwój kolei w tym w Siedlcach i okolicach. Odcinek SiedlceWarszawa został zmodernizowany przy wsparciu unijnym jeszcze przed wejściem Polski do UE. Po 2004 zaś zmodernizowano stację Siedlce, zbudowano tunel oraz centrum przesiadkowe. Komfort podróży podniósł również wsparty przez UE zakup nowoczesnego, w tym także produkowanego w Siedlcach taboru dla Kolei Mazowieckich. Budowa nowego dworca w Siedlcach jest ukoronowaniem tych działań. Skracanie czasu przejazdu oraz podnoszenie komfortu podróży bezpośrednio wpływa na zwiększanie liczby podróżujących koleją, co wpisuje się w Europejski Zielony Ład – mówi Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Dzięki inwestycji dworzec zyska wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Oprócz wspomnianych wind będą to m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, tabliczki w alfabecie Braille’a, dotykowy plan dworca, automatyczne drzwi czy okienka kasowe dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach. We wnętrzach zastosowana będzie również kontrastowa kolorystyka, co ułatwi przemieszczanie się po obiekcie osobom niedowidzącym.

Poprawi się również stan techniczny budynku. Wymienione zostaną wszystkie instalacje i urządzenia wewnętrzne. Nacisk w modernizacji od strony technicznej położono na ekologię i bezpieczeństwo. Na dworcu zostanie zamontowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a także system BMS (Building Management System), którego jednym z zadań jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ponadto budynek zostanie w całości ocieplony, a zamontowana w nim nowa stolarka okienna i drzwiowa spełni obowiązujące normy. Z kolei poprzez instalacje nowoczesnych systemów bezpieczeństwa (monitoring, system kontroli dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu), w tym przeciwpożarowych, poprawie ulegnie bezpieczeństwo podróżnych i samego budynku.

Na nowo zagospodarowany zostanie teren w sąsiedztwie dworca. Pojawią się tam wiata rowerowa z 10 stojakami na jednoślady oraz kilka miejsc parkingowych, w tym jedno przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki, oświetlenie czy kosze.

 

Wykonawcą przebudowy dworca w Siedlcach jest wybrana w postępowaniu przetargowym firma Texom sp. z o.o. z Krakowa. Łączny koszt inwestycji to 18,7 mln złotych brutto. Planowany termin jej zakończenia to jesień 2022 roku. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.

Dodaj komentarz