global Inwestycje Wydarzenia

Serbia zainwestuje w sieć kolejową 3,3 mld euro

Do 2030 r. Serbia chce zainwestować 3,3 mld euro na modernizację ponad 3,7 tys. km sieci kolejowej. Prace mają zwiększyć komfort podróży i wydajność transportu kolejowego. Inwestycja obejmie m.in. wprowadzenie ERTMS, usunięcie ograniczeń prędkości czy zwiększenie zdolności przewozowej.

Fot. Srđan Popović / Wikimedia Commons

Po przeprowadzonych pracach inwestycyjnych zwiększyć się ma frekwencja w pociągach. Według rządu – o ok. 5 proc. Zwiększenie udziału kolei w rynku przewozów towarowych wzrosnąć ma o 10 proc. zaś aż o 23 proc. zmniejszyć się ma liczba ofiar śmiertelnych na torach.

Bank Światowy zatwierdził w minionym tygodniu pożyczkę na inwestycję w kwocie 62,5 mln dolarów. Podobną kwotę przeznaczyć ma francuska agencja rozwoju AFD. Środki te przeznaczone zostaną na sfinansowanie pierwszego etapu modernizacji sektora kolejowego. Wartość prac oszacowano na 400 mln dolarów.

Jak podkreślił dyrektor krajowy Banku Światowego – Stephen Ndegwa – modernizacja sieci kolejowej w Serbii wspomoże rozwój gospodarczy kraju i poprawy bezpieczeństwa w transporcie.

Projekt zmian w pełni wpisuje się w strategię rozwoju Serbii i agendę przystąpienia do Unii Europejskiej.

Źródło: railwaygazette.com