Inwestycje Tabor Wydarzenia

Siemens Mobility dostarczy do CARGOUNIT do 100 Vectronów [ZDJĘCIA]

Siemens Mobility i CARGOUNIT, największa niezależna firma leasingująca lokomotywy w Polsce, podpisały umowę ramową na zakup 90 lokomotyw Vectron MS, z czego 30 zostało już zamówionych. Dodatkowo CARGOUNIT zamówił 10 Smartronów. Pierwsze dostawy lokomotyw planowane są na 2025 rok.

Fot. Raport Kolejowy
Fot. Raport Kolejowy

Najbardziej zaawansowane lokomotywy wielosystemowe Vectron i Smartron są kluczem do realizacji szerokiej gamy zadań przewozowych w całej Europie i silnego wzrostu również w segmencie intermodalnym. Vectrony są nowoczesnymi, uniwersalnymi lokomotywami na rynku europejskim, o modułowej konstrukcji pozwalającej na łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Przy ich projektowaniu kierowano się przede wszystkim wydajnością i opłacalnością w wykonywaniu zadań trakcyjnych zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym ruchu pasażerskim i towarowym w Europie.

Historia współpracy – od 1 do 100

Współpraca pomiędzy Siemens Mobility i CARGOUNIT rozpoczęła się w 2018 r. od zakupu jednej lokomotywy Vectron MS, zaprezentowanej w tym samym roku na torze testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Następnie firma zakupiła dodatkowe pięć pojazdów w 2019 r. dzięki dofinansowaniu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a dwa lata później, na targach TRAKO 2021, podpisała umowę na dostawę, wraz z utrzymaniem, kolejnych 30 Vectronów do obsługi połączeń w Europie Środkowej i Zachodniej.

Tymczasem w latach 2021-2023 r. firma CARGOUNIT rozwijała również swoją obecność na rynkach południowych – w Rumunii z dedykowanymi lokomotywami Smartron wyprodukowanymi przez Siemens Mobility, a także rozszerzała portfolio klientów Vectron o Bahnoperator, DB Cargo Polska, Lotos Kolej, Freightliner PL, Ost-West Logistics na rynku polskim, CD Cargo i LokoTrain na rynku czeskim, a pod koniec grudnia ubiegłego roku także Helrom na rynku niemieckim.

Lokomotywy Vectron firmy CARGOUNIT pracowały zarówno w transporcie towarowym, jak i pasażerskim, w tym w pociągach BWE (Warszawa-Berlin Express), obsługiwanych wspólnie przez PKP Intercity i DB Fernverkehr.

Nowy rozdział od 2025 roku

Pod koniec lutego 2024 r. firmy podpisały we Wrocławiu kolejną umowę ramową dotyczącą rozwoju współpracy w latach od 2025 roku. Zamówienie obejmuje zakup 30 lokomotyw Vectron i 10 lokomotyw Smartron z dodatkową opcją zakupu do 60 pojazdów Siemens Mobility. CARGOUNIT jest największym klientem lokomotyw Siemens w Polsce. Dzięki nowemu zamówieniu firma posiada w swojej flocie łącznie 66 Vectronów i 18 Smartronów, a liczba lokomotyw Siemensa może wzrosnąć nawet do blisko 150 pojazdów.

– Dzięki naszym lokomotywom Vectron, CARGOUNIT toruje drogę dla zrównoważonego, wydajnego i transgranicznego transportu kolejowego w całej Europie. Nowe zamówienia potwierdzają zaufanie CARGOUNIT do jednej z najnowocześniejszych i jednocześnie najbardziej przyjaznych dla środowiska lokomotyw uniwersalnych dostępnych obecnie na rynku europejskim – powiedział Albrecht Neumann, CEO Rolling Stock Siemens Mobility GmbH.

 

Dodaj komentarz