Tabor Wydarzenia

Siemens Mobility dostarczył do PKP CARGO kolejne Vectrony [Zdjęcia]

Fot. PKP CARGO

PKP CARGO odebrał ostatnie dwie z zamówionych dwudziestu najnowocześniejszych lokomotyw w Europie. Pojazdy Vectron MS produkcji Siemens Mobility mogą przekraczać kolejowe granice bez zatrzymania.

Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach i różnych warunkach eksploatacyjnych. Lokomotywa powstawała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim jak i towarowym w Europie.

Umowa na zakup pierwszych lokomotyw podpisana została przez PKP CARGO we wrześniu 2015 r. Wówczas spółka nabyła 15 pojazdów z prawem do zakupu kolejnych 5. Z przedłużonej opcji firma skorzystała na początku 2019 r. Pół roku później do eksploatacji trafiły trzy lokomotywy, dwie kolejne odebrane zostały w styczniu 2020 r.

Nowe nabytki PKP CARGO dysponują mocą 6,4 MW i osiągają prędkość maksymalną 160 km/h. Wyposażone są również w system ETC oraz posiadają homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach.

– Zakupy nowoczesnego taboru, w tym lokomotywy wielosystemowych, to ważna część strategii Grupy PKP CARGO. Chcemy rozwijać działalność zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, a te lokomotywy są ważnym narzędziem do realizacji naszych celów – stwierdził Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.