global Inwestycje Wydarzenia

Siemens Mobility stworzy w Egipcie system kolei dużych prędkości

Siemens Mobility oraz National Authority for Tunnels, organ rządowy podlegający jurysdykcji Ministerstwa Transportu Egiptu, wspólnie z lokalnymi firmami (Orascom Construction SAE i The Arab Contractors (Osman Ahmed Osman & Co.)) podpisały porozumienie na zaprojektowanie, zainstalowanie i uruchomienie pierwszego w Egipcie systemu szybkiego transportu kolejowego. Dodatkowo Siemens Mobility będzie świadczył usługi serwisowe. 

Umowa dotyczy budowy systemu kolei o długości 1000 km, z czego pierwsza – 460 km linii dużych prędkości. Wartość zamówienia pierwszej szybkiej linii to około 3 mld dolarów.

Porozumienie zostało podpisane przez Essam Waly, przewodniczącego egipskiego krajowego organu ds. Tuneli, i Michaela Petera, dyrektora generalnego Siemens Mobility, w trakcie spotkania w Kairze. W wydarzeniu uczestniczyli także: Premier Mostafa Madbouly, Minister Transportu Egiptu Kamel Al Wazir, a także CEO Siemensa Joe Kaeser i Wiceprezes Siemens Roland Busch.

– Jesteśmy dumni ze współpracy z Egiptem. Budując dla kraju system kolei o wysokiej wydajności, wspieramy Egipcjan w tworzeniu ekologicznego i niezawodnego transportu – powiedział Joe Kaeser, prezes i dyrektor generalny firmy Siemens AG.

Do współpracy odniósł się również dyrektor generalny Siemens Mobility.

– Cieszymy się, że Ministerstwo Transportu chce nam zaufać w realizacji tego ważnego projektu. Wspólnie stworzymy zintegrowany i najnowocześniejszy system kolei dużych prędkości, który zapewni impuls technologiczny w kraju i stworzy lokalne miejsca pracy. System znacznie poprawi komfort pasażerów i skróci czas podróży milionów Egipcjan – powiedział Michael Peter, dyrektor generalny Siemens Mobility.

Pierwsza szybka linia o długości 460 km połączy rozrastające się miasta El-Alamein na Morzu Śródziemnym z Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym. Linia przeznaczona będzie także do transportu towarowego, co dodatkowo wpłynie na wzrost gospodarczy regionu.

Siemens Mobility jest światowym liderem w tworzeniu kolei dużych prędkości i jedną z wiodących firm na egipskim rynku mobilności od lat 60. Firma posiada również bogate doświadczenie w realizacji projektów kolei dużych prędkości w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki.

Dodaj komentarz