global Tabor

Spółka Akiem zamawia 65 nowych lokomotyw Vectron

Siemens Mobility otrzymał duże zamówienie na lokomotywy Vectron od firmy leasingowej Akiem. Dostawa obejmuje pojazdy o prędkości maksymalnej 230 km/h.

Fot. Siemens
Fot. Siemens

Spółka Akiem to założona we Francji w 2008 roku grupa oferująca wynajem lokomotyw, pociągów pasażerskich i towarowych oraz usługi serwisowe. Flota firmy wkrótce znacząco się powiększy o aż 65 lokomotyw Siemens Vectron AC i Vectron MS o mocy 6,4 MW. Rozwijają one prędkości maksymalne do 200 i 230 km/h. Akiem podobnego, choć wyraźnie mniejszego zamówienia dokonał już wcześniej, gdy w grudniu ubiegłego roku zlecił budowę 20 maszyn tego typu.

– Cieszymy się, że powiększamy naszą flotę lokomotyw Vectron. Z niecierpliwością czekamy na zaoferowanie przewoźnikom pasażerskim i towarowym w całej Europie floty, której potrzebują, jako zrównoważonej i niezawodnej usługi. Jesteśmy przekonani, że 85 Vectronów zamówionych przez Akiem od grudnia, spełni oczekiwania naszych klientów – powiedział Fabien Rochefort, prezes zarządu Akiem.

Pierwsze lokomotywy z nowego zamówienia Siemens dostarczy w połowie 2024 roku.

Do tej pory Siemens Mobility sprzedał już ponad 1500 lokomotyw Vectron 62 klientom w 16 krajach. Flota ta pokonała w eksploatacji ponad 600 milionów kilometrów. Lokomotywy oparte na platformie Vectron zostały w sumie dopuszczone do eksploatacji w 20 krajach Europy.

– Po podpisaniu umowy ramowej z Akiem i pierwszym zamówieniu w grudniu jest to pierwsze zamówienie na tak dużą liczbę jednostek. Szczególnie cieszy nas fakt, że Vectron, dzięki swojej unikalnej modułowej konstrukcji, wniesie znaczący wkład we flotę Akiem do transgranicznej europejskiej obsługi towarowej i pasażerskiej. Dzięki temu zamówieniu osiągnęliśmy również kamień milowy w postaci 1500 sprzedanych Vectronów, wyraźny dowód zadowolenia klienta – zakomunikował Albrecht Neumann, dyrektor generalny ds. taboru w Siemens Mobility.

Dodaj komentarz