global Tabor

Spółka Akiem zamawia 65 nowych lokomotyw Vectron

Siemens Mobility otrzymał duże zamówienie na lokomotywy Vectron od firmy leasingowej Akiem. Dostawa obejmuje pojazdy o prędkości maksymalnej 230 km/h.

Fot. Siemens
Fot. Siemens

Spółka Akiem to założona we Francji w 2008 roku grupa oferująca wynajem lokomotyw, pociągów pasażerskich i towarowych oraz usługi serwisowe. Flota firmy wkrótce znacząco się powiększy o aż 65 lokomotyw Siemens Vectron AC i Vectron MS o mocy 6,4 MW. Rozwijają one prędkości maksymalne do 200 i 230 km/h. Akiem podobnego, choć wyraźnie mniejszego zamówienia dokonał już wcześniej, gdy w grudniu ubiegłego roku zlecił budowę 20 maszyn tego typu.

– Cieszymy się, że powiększamy naszą flotę lokomotyw Vectron. Z niecierpliwością czekamy na zaoferowanie przewoźnikom pasażerskim i towarowym w całej Europie floty, której potrzebują, jako zrównoważonej i niezawodnej usługi. Jesteśmy przekonani, że 85 Vectronów zamówionych przez Akiem od grudnia, spełni oczekiwania naszych klientów – powiedział Fabien Rochefort, prezes zarządu Akiem.

Pierwsze lokomotywy z nowego zamówienia Siemens dostarczy w połowie 2024 roku.

Do tej pory Siemens Mobility sprzedał już ponad 1500 lokomotyw Vectron 62 klientom w 16 krajach. Flota ta pokonała w eksploatacji ponad 600 milionów kilometrów. Lokomotywy oparte na platformie Vectron zostały w sumie dopuszczone do eksploatacji w 20 krajach Europy.