Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Stacja Rokietnica po zmianach. PKP PLK modernizują linię Poznań – Szczecin

PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą prace modernizacyjne na linii PoznańSzczecin. Jedną z zakończonych inwestycji jest przebudowa stacji kolejowej w Rokietnicy.

Fot. Radosław Śledziński / PKP PLK

Zarządca infrastruktury kolejowej poprawił dostęp do pociągów na linii PoznańSzczecin w 13 miejscowościach, m.in. w Poznaniu (Wola), Kiekrzu, Pamiątkowie, Choszcznie, Kolinie i Szczecinie (Zdunowo). Od 29 sierpnia podróżni łatwiej wsiadają do pociągów również z nowego peronu przy budynku dworca w Rokietnicy. Oczekiwany komfort – podobnie jak na udostępnionym wcześniej sąsiednim peronie – zapewniają wiaty, ławki, jasne oświetlenie i czytelne oznakowanie. Na antypoślizgowej nawierzchni przygotowano ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych. Jeszcze w tym roku zamontowane będą elektroniczne wyświetlacze z informacjami o przyjazdach i odjazdach. Dogodne dojście do nowych peronów umożliwia nowe przejście podziemne. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach ruchowych przygotowano pochylnie.

Jesienią dostępne będą kolejne nowe perony m.in. w Szamotułach, Wronkach i Pęckowie. Na modernizowanej linii PoznańSzczecin podróżni zyskują 63 nowe perony na 32 stacjach i przystankach.

Przy utrzymanym ruchu pociągów na ok. 190 km trasie etapowo wymieniane są tory, sieć trakcyjna i montowane nowoczesne urządzenia sterowania. nowe tory są m.in. na odcinku Poznań Główny – Rokietnica, Dobiegniew – Bierzwnik i Reptowo – Szczecin Dąbie. Dla sprawnych i bezpiecznych przejazdów przebudowywane są przejazdy kolejowo-drogowe oraz mosty m.in. nad Wartą, Notecią i wiadukty w Stargardzie.