Tramwaje Wydarzenia

Stadler rozpoczął dostawy nowych tramwajów do Krakowa [FILM]

Pierwszy z 60 nowoczesnych wagonów Lajkonik II dotarł do Krakowa. Tym samym firma Stadler rozpoczęła dostawy nowych tramwajów do stolicy Małopolski. Ostatni pojazd dotrze do miasta do końca 2023 r.

Nowoczesny tramwaj Lajkonik II w Krakowie (fot. MPK Kraków)
Nowoczesny tramwaj Lajkonik II w Krakowie (fot. MPK Kraków)

Nowoczesny wagon tramwaju Lajkonik II dojechał na teren zajezdni Podgórze w poniedziałek 30 maja. Producent, do przetransportowania składu, zorganizował specjalną lawetę.

Zanim pojazd zostanie dopuszczony do ruchu i zacznie wozić pasażerów musi przejść badania i przejazdy niezbędne do uzyskania homologacji. Będą to m.in. testy systemów napędu, hamowania oraz układów elektrycznych i innych elementów istotnych dla prawidłowej eksploatacji i bezpieczeństwa podróżnych.

O nowych tramwajach

Nowe tramwaje to trzyczęściowe pojazdy niskopodłogowe z czterema wózkami jezdnymi. Drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm) zapewnią szybką wymianę pasażerów. Specjalna konstrukcja czoła pojazdu zmniejszy ryzyko wciągnięcia pieszego pod pojazd w razie wypadku. W nowych tramwajach będzie więcej przestrzeni z niską podłogą. Producent zapewnił także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w porównaniu do wcześniej zamawianych wagonów. Nowością będą także specjalne oparcia zamontowane dla osób stojących.

tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących.