Inwestycje Pasażer

Strzelce Świdnickie: trwa budowa przystanku kolejowego

Za cztery miesiące gotowy będzie nowy przystanek kolejowy Strzelce Świdnickie na trasie Wrocław – Świdnica. PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły inwestycję, która poprawi dostęp do kolei w powiecie świdnickim. Na przejeździe obok przystanku, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, zamontowane będą rogatki. Koszt prac to prawie 3 mln zł.

Strzelce Świdnickie - trwa budowa przystanku kolejowego (fot. M. Pabiańska / PKP PLK)
Strzelce Świdnickie – trwa budowa przystanku kolejowego (fot. M. Pabiańska / PKP PLK)

Przystanek Strzelce Świdnickie powstanie między Sobótką Zachodnią i Szczepanowem. W ramach prac zamontowane zostaną ławki i wiaty. Pojawią się także gabloty z rozkładem jazdy pociągów oraz jasne i ekologiczne oświetlenie LED.

Podróżni z ograniczoną możliwością poruszania wejdą na peron pochylnią. Ścieżki naprowadzające ułatwią dojście osobom niedowidzącym.

Na przejeździe kolejowo-drogowym obok przystanku będą dodatkowe zabezpieczenia. Kierowców i pieszych przed nadjeżdżającym pociągiem ostrzegą rogatki oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Takie rozwiązanie zwiększy również bezpieczeństwo podróżnych.

Rządowy program przystankowy na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku podróżni już korzystają z efektów programu przystankowego. Pociągi zatrzymują się na nowych i przebudowanych przystankach: Świdnica Zawiszów, Legnica Strefa, Boguszów-Gorce Dzikowiec, Szklarska Poręba Średnia, Mirków oraz Ścinawa. Poza Strzelcami Świdnickimi w realizacji jest budowa przystanku Oława Zachodnia. Podpisana została umowa na budowę przystanku w Kunicach.

PKP Intercity pokazało nową automatyczną myjnię we Wrocławiu

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwiają podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji – 207 lokalizacji na liście podstawowej i 107 na rezerwowej.

Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł.

Dodaj komentarz