global Inwestycje Wydarzenia

Sudan planuje odbudować 2,4 tys. km linii kolejowych

Prawie 6,5 mln dolarów zainwestuje Sudan w odnowienie zniszczonej sieci kolejowej w kraju i połączenie z sąsiadującymi krajami. Modernizacja torów ma wpłynąć na ożywienie gospodarki, zniszczonej przez lata dyktatury i globalnej izolacji.

Fot. ilustracyjne / Commons Wikimedia

Wsparcie finansowe dla inwestycji zadeklarowali Afrykański Bank Rozwoju, China State Construction Engineering Corp. Ltd. i kilka innych firm. Prace pozwolą przywrócić ok. 2,4 tys. km torów. Wcześniej jednak sudański rząd chce wydać ok. 17 mln dolarów na remont linii, które obecnie są w eksploatacji.

Jak podkreślił dyrektor generalny SRC Waleed Mahmoud Ahmed, to niezbędne dla rozwoju gospodarczego kraju.

Sudan od dwóch lat stara się uzyskać stabilność gospodarczą. W 2019 roku obalony został dyktator Omar al. Bashir, który doprowadził kraj do wielomiliardowego zadłużenia. Jego rządy miały wpływ również na stan transportu publicznego. Przedstawiciele kraju mają nadzieję, że spłata zaległości w Międzynarodowym Funduszu Walutowym pozwoli im odblokować nowe finansowania, które wzmocnią gospodarkę Sudanu i pozwolą się jej rozwijać.

Druga faza projektu kolejowego – po odremontowaniu istniejącej i funkcjonującej sieci torów – Sudan chce zmodernizować opuszczone odcinki torów, głównie na południu kraju. Inwestycja ta ma zostać ukończona do 2024 r. Pozwoli to uruchomić regularne połączenia kolejowe z takimi miastami jak: Madani, Kosti i Sennar, a także Nyala w zachodnim regionie Darfuru, jednocześnie ustanawiając połączenie transgraniczne z Wau w Sudanie Południowym. Bank Światowy wesprze inwestycję w kwocie 75 mln dolarów.

Trzecim etapem prac będzie połączenie Sudanu z krajami sąsiadującymi: Etiopią, Czadem, Erutreą oraz Republiką Środkowoafrykańską. Wtsparcie zadeklarowało China State Construction Engineering, które chce wybudować jedną linią z Portu Sudan nad Morzem Czerwonym przez Darfur do Czadu. Inną linię – z nadmorskich miejscowości do stolicy Etiopii – Addis Abebą – dofinansuje Afrykański Bank Rozwoju.

Źródło: bloomberg.com

Dodaj komentarz