Konferencja Wydarzenia

Świat stawia na napęd hybrydowy. Trwa I konferencja “Kolej wodorowa”

Coraz częściej na świecie słyszy się o malejącej akceptacji dla diesla. Świat stawia na napęd hybrydowy – mówił w trakcie I konferencji „Kolej wodorowa” Artur Fryczkowski, Prezes Zarządu ALSTOM Konstal S.A.

Produkcja wodoru w Polsce klasyfikuje nas na piątym w świecie miejscu a trzecim w Europie wśród producentów ekologicznego paliwa przyszłości. To ogromny potencjał ukierunkowany na progres. Nowy rodzaj napędów będzie elementem wymiany taboru kolejowego. UTK szacuje, że aby przed rokiem 2030 zastąpić tabor którego wiek przekroczy 40 lat należy zakupić 1700 wagonów pasażerskich, 900 EZT oraz 245 lokomotyw. To koszt 30 mld zł i szansa na rozwój rodzimych przedsiębiorstw.

PSW znajduje się w fazie konsultacji i legislacji. Zakłada się przyjęcie działań dla produkcji wodoru, budowy stacji i magazynów oraz wprowadzenia pojazdów z ogniwami wodorowymi. W III kwartale 2021r. Prawo Wodorowe ma być gotowe wskazując reżimy dla wodoru jako paliwa do pojazdów.

W trakcie I konferencji „Kolej wodorowa” o strategii wodorowej mówił Szymon Byliński – Dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej. Jak podkreślił, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz polski rząd chcą wspierać inwestycje wodorowe na kolei.

– Najbliższe dziesięć lat będzie pod tym względem niezwykle ciekawe – mówił Byliński. – To czas wielkich zmian na kolei i wprowadzania technologii wodorowej.

 

O funkcjonowaniu Alstom w Polsce i pociągu Alstom Coradia iLint mówił Artur Fryczkowski, Prezes Zarządu ALSTOM Konstal S.A. W trakcie wystąpienia przedstawił proces powstania pociągu Coradia iLint i nawiązał do polityki wodorowej.