Raport z Polski Wydarzenia

System SMCV od MMR Group Trans Comfort ze świadectwem UTK

MMR Group TransComfort otrzymał od Urzędu Transportu Kolejowego bezterminowe świadectwo dopuszczenia do eksploatacji dla systemu pomiaru obciążeń pionowych typu SMCV. System znajduje się w grupie „urządzeń do wykrywania stanów awaryjnych pojazdów kolejowych podczas biegu pociągu oraz nieprawidłowości załadunku wagonów”.

"<yoastmark

SMCV jest autorskim rozwiązaniem włoskiej firmy Marini Impianti Industriali. To czołowy producent urządzeń w zakresie automatyki, diagnostyki i telekomunikacji dla zarządcy kolei włoskich Rete Ferroviaria Italiana. Rolą systemu jest dynamiczny pomiar obciążeń dla każdej osi i koła taboru, przejeżdżającego po odcinku pomiarowym. Jednocześnie system odnotowuje nadmierne obciążenia, które wynikają z przesunięcia ładunku lub nieprawidłowego załadunku. Za pomiar odpowiadają czujniki umieszczone w szyjce szyny, odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i pracami utrzymaniowymi w torowisku. Dane przetwarzane są w przytorowym punkcie pomiarowym, a następnie przekazywane do punktu ze stanowiskiem operatorskim. System może być skonfigurowany do pomiarów na stacji lub szlakowo. Nie ma ograniczenia dla prędkości przejazdowej, a pomiar odbywa się w zakresie od 5 do nawet 250 km/ h.

System SMCV znalazł dotychczas swoje zastosowanie na sieciach kolejowych Rete Ferroviaria Italiana (Włochy) i Slovenske železnice (Słowenia). We Włoszech system funkcjonuje już od 2012 r. Obecnie znajduje się w kilkunastu lokalizacjach przy stacjach towarowych, terminalach i na szlakach (m.in Verona Quadrante Europa, Torino Orbassano, Ventimiglia, Varzo-Domodosolla). SMCV pełni tam rolę systemu pomiarowego i nadzorującego obciążenia przenoszone przez pociągi towarowe, przyjeżdżające z krajów sąsiadujących. Każde przekroczenie wyznaczonych wartości granicznych system przekazuje do stanowiska pomiarowego, a pociąg kierowany jest przez dyżurnego stacji na tor boczny celem inspekcji.

MMR Group TransComfort zaprezentowało właściwości, a także szerokie spektrum korzyści ze stosowania systemu SMCV podczas tegorocznych 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku, a także konferencji branżowych, m.in. Infraszyn 2021 w Zakopanem, Kolejowe przejścia graniczne 2021 w Janowie Podlaskim oraz Energetyka na kolei 2021 w Ożarowie Mazowieckim. Świadectwo UTK dla SMCV, które umożliwia powszechne użytkowanie systemu w Polsce,  przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w kolejowych przewozach towarowych i pasażerskich. Ułatwi także proces diagnostyki i utrzymania elementów infrastruktury kolejowej.

TransComfort na konferencji INFRASZYN przedstawił innowacyjny system SMCV

Dodaj komentarz