Tramwaje Wydarzenia

Toruń: Modernizacja torowiska w ul. Bydgoskiej nagrodzona

Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej otrzymała Medal Europejski przyznawany przez Business Centre Club. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Staszica w Warszawie 20 czerwca. MZK Toruń reprezentował prezes Zbigniew Wyszogrodzki.

Modernizacja torowiska zakończyła się w roku 2022.
Modernizacja torowiska zakończyła się w roku 2022.

To kolejny Medal Europejski w kolekcji MZK Toruń. W poprzednim roku spółka otrzymała nagrodę za budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego na al. św. Jana Pawła II. W roku 2021 r. zaś za uruchomienie samoobsługowej stacji paliw na terenie zajezdni autobusowej.

Medalem Europejskim wyróżniane są wyroby i usługi, które spełniają standardy europejskie. Nagroda ta jest jednocześnie rekomendacją wystawioną wyróżnionym usługom przez Business Centre Club oraz jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji w Unii Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Medal Europejski przyznawany jest już od 23 lat, a wśród nagrodzonych nim firm są zarówno najwięksi polscy producenci, banki, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, liderzy branży budowlanej, firmy informatyczne i telekomunikacyjne, jak również mniejsze przedsiębiorstwa, znane na lokalnym rynku czy uczelnie wyższe, a nawet media. Nominowany produkt musi spełniać wymagane prawem normy, mieć odpowiednie licencje, patenty itp. Istotna jest dynamika firmy, zdobyte nagrody i certyfikaty. Komisja weryfikacyjna ocenia także, czy i w jaki sposób firma wykorzystuje możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

– W konkursie należało wykazać przeznaczenie zgłoszonego wyrobu, znamiona jego innowacyjności oraz cechy świadczące o atrakcyjności dla korzystających – informuje Magdalena Kujawa, Kierowniczka Działu Marketingu Spółki. – Do nagrody można było zgłaszać wyroby bądź usługi, które istnieją na rynku minimum 6 miesięcy.

 

Historia inwestycji na ul. Bydgoskiej

W ramach inwestycji zmodernizowano torowisko tramwajowe na ul. Bydgoskiej wraz z wymianą sieci trakcyjnej. Łącznie nowe oblicze zyskało 2468,37 metrów toru pojedynczego torowiska w tym aż 1567,70 mtp zostało wykonane w formie zielonego torowiska porośniętego trawą. Zarówno w rejonie skrzyżowań, jak i przejść dla pieszych, nasadzono krzewy i rośliny ozdobne. Zmodernizowano również przystanki, przejścia dla pieszych i rowerzystów, sygnalizację, a także zamontowano nowe oświetlenie.

Prace miały na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżujących komunikacją miejską w Toruniu, a także kierowców i pieszych przemieszczających się w okolicy przebiegu linii tramwajowej. Temu służy wzbudzana przez tramwaj sygnalizacja świetlna, wyniesione przejścia i przejazdy dla rowerów, oświetlenie. To ważne także dlatego, że linia wiezie wzdłuż największego toruńskiego parku – miejsca spacerów i rekreacji. Niezwykle ważny był również wymiar ekologiczny – zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście.

Dzięki nowemu torowisku podróż komunikacją miejską staje się komfortowa, a  tramwaje przemieszczają się ciszej. Zmodernizowany odcinek biegnie w historycznej dzielnicy, dlatego do charakteru miejsca dostosowano design ulicznego oświetlenia. Wyniesione, dobrze oznakowane i  doświetlone przejścia dają poczucie bezpieczeństwa spacerowiczom

Dodaj komentarz