Tramwaje

Toruń przygotowuje się do budowy nowej linii tramwajowej do osiedla jar [MAPA]

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla jar w Toruniu. Inwestycja ma liczyć 11,5 km toru pojedynczego. Właściwe prace budowlane ruszą 12 października – równolegle w pięciu punktach miasta.

Fot. ilustracyjne / Commons Wikimedia

W ramach budowy nowej linii powstaną m.in. nowe przystanki z Systemem Informacji Pasażerskiej, zielone torowiska i kwietne łąki. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Balzola Polska i Intop Warszawa. Umowę, opiewającą na 190 mln zł, podpisano pod koniec sierpnia br.

– Poprawa funkcjonowania transportu publicznego w Toruniu jest możliwa dzięki decyzjom ministerstwa i wsparciu środków z Unii Europejskiej. To wielki pakiet zadań, wiele różnych projektów, na które przeznaczono 400 mln zł. Niektóre z tych zadań już są zrealizowane, jak choćby zakupy elektrycznych i hybrydowych autobusów czy tramwajów. Ale przed nami największe zadanie. 190 mln zł brutto, 5,5 km linii tramwajowej, która ma zapewnić komfortowy dojazd z rosnącego i coraz chętniej zamieszkiwanego tzw. osiedla Jar. Stamtąd będzie można podróżować tramwajem do centrum miasta. Oczywiście przez dwa lata w związku z budową pojawiać się będą utrudnienia. Proszę jednak, abyśmy wszyscy zrozumieli, że po to jest ta inwestycja, by później można było sprawnie, ekologicznie i szybko podróżować nową linią tramwajową w Toruniu – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Inwestycja przebiegać będzie przez centrum Torunia. Prace znacznie wpłyną na płynność ruchu w mieście.

– Mieszkańcy muszą być przygotowani na trochę utrudnień w ruchu, ale za półtora roku będą mieli nowe, bardzo sprawne połączenie tramwajowe z dynamicznie rozwijającym się, coraz większym i coraz piękniejszym osiedlem zwanym Jarem. Przebudowany zostanie układ drogowy wraz z chodnikami i drogami rowerowymi, będzie dużo nowej zieleni. Wszystko to służyć będzie zwiększeniu udziału niskoemisyjnego, ekologicznego transportu w przewozie mieszkańców naszego miasta. Nowa linia i nowe tramwaje, które na nią wyjadą (a przypomnę, że w połowie przyszłego roku do Torunia przyjedzie pięć nowych pojazdów), na pewno zwiększą wygodę podróżowania po mieście, choćby dlatego, że nie dotyczą ich korki – podkreśla prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

 

Czytaj dalej >