Tramwaje

Toruńskie biletomaty coraz popularniejsze

Ustawione na przystankach autobusowo-tramwajowych biletomaty poprawiły jakość podróży po Toruniu. Pokazują to statystyki, które publikuje MZK Toruń. Do grudnia urządzenia wydały ponad 27 tys. biletów.

Biletomat przy jednym z przystanków tramwajowo-autobusowych w Toruniu. (fot. MZK Toruń)
Biletomat przy jednym z przystanków tramwajowo-autobusowych w Toruniu. (fot. MZK Toruń)

Pierwsze cztery urządzenia zainstalowane zostały w lipcu 2023 r. wzdłuż nowo wybudowanej trasy tramwajowej na północ Torunia. Pojawiły się one na przystankach tramwajowych „Targowisko” (peron zachodni w kierunku centrum) i „Żwirki i Wigury” (peron wschodni) oraz na przystankach tramwajowo-autobusowych „Koniuchy” (peron środkowy) i „Hubego” (peron północny). Do końca grudnia pasażerowie kupili w nich prawie 24,8 tysiąca biletów.

Cztery kolejne stanęły w grudniu na al. Solidarności, pl. Św. Katarzyny, ul. Przybyłów na przy dworcu Toruń Główny. W ciągu zaledwie kilku dni zrealizowano w nich 2,3 tys. transakcji.

Łącznie w ośmiu urządzeniach do końca roku kupiono ponad 27 tysięcy biletów różnego rodzaju. Większość to bilety czasowe, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także bilety przypisywane do karty płatniczej jako bilety wirtualne.

Zakup biletu w biletomacie jest bardzo prosty. Można w nim nabyć wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK: jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Urządzenia są przystosowane do wnoszenia płatności w formie gotówkowej i bezgotówkowej.

Warto przypomnieć, że pasażerowie mają do dyspozycji jeszcze dwa stacjonarne biletomaty, które od lipca 2021 r. stoją na węźle przesiadkowym na al. Św. Jana Pawła II.

Osiem nowych stacjonarnych biletomatów zakupiono w ramach projektu „Dostawa i montaż stacjonarnych automatów biletowych” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020
. Wartość projektu to ponad milion zł, z czego ok. 743,6 tys. zł (85% wydatków kwalifikowalnych) stanowi unijne dofinansowanie.

Dodaj komentarz