Tramwaje

Pierwszy tramwaj pojechał na północ Torunia

Pierwszy tramwaj wyjechał na nową linię, łączącą centrum Torunia z osiedlem JAR, zlokalizowanym w północnej części miasta. Choć dziś był to przejazd techniczny, regularne kursy rozpoczną się niebawem.

Pierwszy tramwaj pojawił się na nowej linii na osiedle Jar w Toruniu. To przejazd techniczny (fot. MZK Toruń)
Pierwszy tramwaj pojawił się na nowej linii na osiedle Jar w Toruniu. To przejazd techniczny (fot. MZK Toruń)

Tramwaj na Szosie Chełmińskiej pojawił się o godz. 5.00. Widok Swinga zaskoczył wielu mieszkańców.

Nowa linia tramwajowa połączy centrum miasta z jego północną częścią. Torowisko poprowadzone jest Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego. Jej zwieńczeniem jest pętla tramwajowa przy ul. Heweliusza.

W ramach inwestycji wykonawca utworzył nie tylko nowe torowisko, ale także przebudował i zbudował infrastrukturę podziemną wzdłuż całej linii. Zmienił także układ drogowy, chodniki i ścieżki rowerowe. Cały obszar zagospodarował zielenią.

W ramach inwestycji powstało 27 platform przystankowych, z których 14 stanie się zielonymi przystankami. Około 5,2 tys. metrów toru pojedynczego będzie zielonym torowiskiem.

Budowa jest już na finiszu – informuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK Toruń. – W kilku miejscach trwają jeszcze końcowe prace, w innych procedury odbiorowe. Aby tramwaj mógł wozić pasażerów po nowym, ekologicznym torowisku, wszystko musi zostać dokładnie sprawdzone. Dlatego na Szosie Chełmińskiej trwa obecnie pierwszy przejazd techniczny. Testowany jest odcinek od pl. NOT do ul. Dekerta.

Dodaj komentarz