Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

TORYwolucja daje efekty – wielkie działania MPK do zobaczenia w mikroskali

Dziesięciokrotnie mniej wykolejeń tramwajów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – to jeden z dowodów na skuteczność TORYwolucji, którą od kilku lat prowadzi MPK Wrocław. Efekty wielkiej modernizacji można oglądać w miniaturowej wersji na nowej wystawie w Kolejkowie w Sky Tower.

Makieta prezentująca #TORYwolucję MPK Wrocław (fot. MPK Wrocław)
Makieta prezentująca #TORYwolucję MPK Wrocław (fot. MPK Wrocław)

Literalnie TRZY – tyle wykolejeń tramwajów zanotowaliśmy we Wrocławiu w pierwszym kwartale tego roku. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 35. Te liczby mówią same za siebie.

Tak wyraźny spadek tego typu zdarzeń jest wynikiem prowadzonej od kilku lat TORYwolucji. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zrealizowaliśmy trzeci już etap remontu na placu Jana Pawła II – wymieniliśmy tam skrzyżowanie torowe.

Etap IV na Jana Pawła II

– TORYwolucja to nie jest puste hasło – to efekty pracy setek ludzi, inwestycje, które widać we Wrocławiu już na pierwszy rzut oka. Ciągle działamy. Systemowo. Na wspomnianym placu Jana Pawła II już toczy się czwarty etap inwestycji – wymiana rozjazdu od strony mostu Sikorskiego, i korzystając z zamknięcia, wymiana torowiska od placu Jana Pawła II do ulicy księcia Witolda. Cieszy mnie fakt, że zespół KOLEJKOWA uznał TORYwolucję za ważne wydarzenie i uczynił z naszych działań istotny element swojej wystawy – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

 

Jednocześnie w pierwszym kwartale tego roku, zgodnie z założeniami, dokończyliśmy prace na skrzyżowaniu na placu Dominikańskim – wymieniliśmy tam rozjazdy, od strony ulicy Kazimierza Wielkiego. Tego typu prace przeprowadziliśmy też u zbiegu ulicy Słowiańskiej z ulicą Jedności Narodowej.

Nasze działania w mikroskali prezentuje Kolejkowo, znane z obrazowych makiet tematycznych samego Wrocławia, jak i Dolnego Śląska. Efekty współpracy tej organizacji z MPK Wrocław możecie właśnie oglądać.

– Kolejkowo miniaturyzuje otaczający nas świat. Codziennie poruszając się po Wrocławiu widzimy remonty i budowę nowych linii tramwajowych. Stąd pomysł na nową scenkę rodzajową przedstawiającą budowę nowego odcinka torowiska. Cieszymy się, że mogliśmy ją wykonać we współpracy z wrocławskim MPK – mówi Jakub Paczyński, prezes Kolejkowa.

 

Wróćmy jednak do pełnych rozmiarów, a także pełnych obrotów. Już w sobotę ruszamy z wymianą rozjazdu w skrzyżowaniu ul. Dubois z Pomorską, od strony ulicy Kurkowej. Ogłosiliśmy przetarg na wymianę rozjazdu na ulicy Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Stawową. Przygotowujemy natomiast ogłoszenie przetargu na wymianę dwóch rozjazdów w węźle most Zwierzyniecki – ulica Mickiewicza.

Konferencja prasowa z udziałem Prezesa MPK Wrocław Krzysztofa Balawejdera (fot. MPK Wrocław)
Konferencja prasowa z udziałem Prezesa MPK Wrocław Krzysztofa Balawejdera (fot. MPK Wrocław)

Zamknięta zajezdnia Ołbin

Przypomnieć też trzeba, że w każdy weekend, począwszy od tego minionego, zajezdnia Ołbin, w której stacjonują najstarsze tramwaje, jest zamknięta. W efekcie – wszystkie tramwaje, którymi w weekendy jeżdżą pasażerowie, są klimatyzowane, a także niskopodłogowe. Ten fakt, docenią też mieszkańcy kamienic na Ołbinie, którym – ze względu na zamkniętą zajezdnię – nie przeszkadza hałas.

Dodaj komentarz