Tramwaje

Tramwaj sprzed pół wieku wyjedzie na ulice Gorzowa Wielkopolskiego

W przyszłym roku Gorzów Wielkopolski będzie obchodzić 125-lecie obecności tramwajów w mieście. Przy tej okazji na ulice wyjedzie pojazd, który woził mieszkańców przeszło pół wieku temu.

Od 1975 roku gorzowianie mogli jeździć tramwajami Konstal 105N i 105Na, pomalowanymi na czerwono. Takich wozów w mieście było ponad sześćdziesiąt. Do tej pory przetrwały jedynie dwa. Pierwszy został przerobiony na “Stalowy Tramwaj”, poświęcony lokalnemu klubowi żużlowemu. Drugi jest już niesprawny. Jego komponenty zostaną wykorzystane do nowo zakupionego historycznego pojazdu, który jeździł niegdyś w Warszawie. Ten właśnie tramwaj za rok będzie wozić pasażerów w Gorzowie. Aby mógł on posłużyć w trakcie obchodów 125-lecia gorzowskich tramwajów, miasto musi dokonać pewnych zmian.

W Gorzowie na sieci trakcyjnej biegun jest ujemny, natomiast w torowisku – dodatni. W innych miastach przeważnie jest odwrotnie. Z tego powodu MZK musi przerobić dwubiegunowość, aby tramwaj mógł wyjechać na tory. Pracę nad transformacją trwają od początku roku. Po ich zakończeniu Konstal zostanie pomalowany na kolory znane z przeszłości – czerwień przedzielona kremowym pasem. Pojazd ma być wyposażony w kasowniki, siedzenia kubełkowe oraz wszystkie elementy charakterystyczne dla tamtych czasów.

W przypadku „105-ki” nie jest możliwe, aby wróciła do regularnych kursów jak w przeszłości. Tramwaj jest jednostronny, co oznacza, że może jeździć jedynie miedzy Wieprzycami i Piaskami. Miasto uczyni pojazd atrakcją turystyczną. W trasę wyruszać będzie jedynie w wybrane dni. Wyremontowany tramwaj zgodnie z planem wyjedzie na tory 29 lipca 2024 r. Przy okazji jubileuszu mieszkańcy będą mogli podziwiać także najstarszy gorzowski tramwaj – „N-ke” wyprodukowaną w 1955 roku.

Dodaj komentarz