Pasażer Tramwaje Wydarzenia

Tramwaj zepnie Bydgoszcz z Toruniem? Marszałek Całbecki przedstawił listę potrzeb rozwojowych regionu

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zaprezentował liczącą 26 pozycji listę potrzeb rozwojowych regionu. Znalazły się na niej postulaty transportowe, w tym budowa w regionie kolei dużych prędkości czy nowe linie lokalne.

Fot. UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Fot. UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Piotr Całbecki zaprezentował listę potrzeb w trakcie spotkania z parlamentarzystami z regionu. Jak podkreślił, do realizacji postulatów niezbędne jest systemowe wsparcie rządowe.

Wśród 26 pozycji znalazły się m.in. kilometry nowych ekspresówek, nowe mosty, czy oparty o napęd wodorowy transport publiczny i przebiegająca przez centra głównych miast kolej dużych prędkości.

– Nasz region powinien móc w pełni skorzystać z możliwości rozwojowych jakie daje budowa w Polsce sieci kolei dużych prędkości – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Zależy nam na uwzględnieniu w dotyczących jej planach linii przebiegającej przez Włocławek, Toruń i Bydgoszcz.

 

Marszałek mówi także o nowych liniach lokalnych, w tym o kolejowej obwodnicy Bydgoszczy. Wskazuje na budowę linii umożliwiającej dojazd pociągiem do lotniczego terminala pasażerskiego: linia Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzciniec.

– W interesie lokalnych społeczności będziemy też zabiegać o nowe tory łączące Mąkowarsko i Sępólno Krajeńskie, Koronowo i Bydgoszcz, Unisław z Chełmnem, Radziejów z Chełmcami, Rypin z Kowalewem Pomorskim i Żnin z Szubinem – wylicza.

Nie tylko kolej

Piotr Całbecki wrócił także do tematu ułożenia torów tramwajowych między Bydgoszczą i Toruniem. Linia zaczynałaby się przy Rondzie Jagiellonów i prowadziła do toruńskiej Alei Solidarności. Łącznie to 46 km torowiska.

– To bardzo opłacalna – zarówno ekologicznie, jak i z czysto ekonomicznego punktu widzenia – inwestycja, bo szybki tramwaj stałby się z całą pewnością dla skuteczną alternatywą dla intensywnego kołowego ruchu pasażerskiego między stolicami województwa – dodaje Całbecki. – Lista jest długa, ale realna, wszystkie umieszczone na niej cele są do osiągnięcia, wszystkie są istotne – podkreśla marszałek.

Dodaj komentarz