Raport z Polski Tramwaje

Tramwajowe projekty Aldesy

Aldesa Polska, obok wielkich infrastrukturalnych projektów drogowych podejmuje się i z sukcesem realizuje nowe oraz modernizuje istniejące linie tramwajowych polskich miast. Do flagowych osiągnięć spółki należy nowa, wyremontowana linia na gdańskie Stogi. W portfolio Aldesy znajduje się także modernizacja torowiska w kluczowym węźle komunikacyjnym Poznania, czyli na rondzie Rataje.

Historyczna linia tramwajowa, która połączyła niespełna sto lat temu centrum Wolnego Miasta Gdańsk z miejską plażą na Stogach, to jedno z najbardziej malowniczych połączeń tramwajowych w Trójmieście. Dokładnie w 93 rocznicę uruchomienia linii na Stogi, czyli 1 lipca 1927 roku, Aldesa oddała do użytku odnowioną trasę. Inwestycja o wartości 118 mln złotych trwała dwa lata i polegała na całkowitej modernizacji nieomal 4-kilometrowej trasy.

W ramach projektu przebudowano i wyremontowano ulice wzdłuż nowej linii: Stryjewskiego, Skiby, Zimną, Wrzosy, Szpaki i Pawią. Wzdłuż torów zasadzono specjalnie na ten cel przygotowaną roślinność – drzewa i krzewy, kwiaty i rzadkie gatunki traw za niebagatelną kwotę 6-ciu milionów złotych. Ostatnią częścią tej inwestycji była budowa i montaż elementów małej architektury wzdłuż linii – designerskie przystanki, siedziska, toalety, budynki techniczne, stacje rowerowe i budynki socjalne na terenie zajezdni tramwajowej.

– Projekt gdański był skomplikowanym i bardzo ambitnym zadaniem zmierzenia się z modernizacją historycznej i popularnej wśród mieszkańców linii tramwajowej – mówi Maciej Duda, dyrektor w Aldesa Polska – realizowanym w trudnych warunkach, bo bez wstrzymywania ruchu kołowego w dzielnicy Stogi. Nasz klient, Miasto Gdańsk, było zadowolone z realizacji i liczymy na kolejne projekty, które moglibyśmy realizować dla aglomeracji miejskich i metropolitalnych w Polsce.