Tabor Tramwaje

Turcy rywalizują z Pesą o kontrakt na tramwaje dla Torunia

MZK w Toruniu otworzył oferty w przetargu na zakup do 20 nowych tramwajów. Wpłynęły dwie oferty, jedna złożona przez Pesę Bydgoszcz, druga natomiast przez turecką firmę Bozankaya Otomotiv Makina.

Fot. Wiki Commons

W marcu 2023 roku Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosiły przetarg, którego przedmiotem postępowania jest zawarcie umowy ramowej na dostawę do 20 niskopodłogowych, jednokierunkowych tramwajów wraz z dostawą wyposażenia obsługowego oraz pakietu eksploatacyjno-naprawczego.

W przetargu wpłynęły dwie oferty. Zgodnie z przewidywaniami, przetargiem zainteresowała się Pesa Bydgoszcz, jednak niespodzianką jest oferta złożona przez turecką firmę Bozankaya Otomotiv Makina z Ankary. Kosztorys wykonania dostaw nowych tramwajów został rozpisany w trzech podpunktach: dostawy pojazdów, dostawy elementów pakietu specjalistycznego wyposażenia obsługowego oraz cena trzech kompletnych pakietów eksploatacyjno-naprawczych. Korzystniejszą ofertę złożyła Pesa Bydgoszcz, która za wykonanie całości prac wyceniła swoją ofertę na kwotę 289,6 mln zł brutto, natomiast turecka firma na kwotę 302,8 mln zł brutto.

Obie oferty przekroczyły budżet zamawiającego, który opiewa na kwotę 192 126 000 zł brutto.

Obecnie tylko w Olsztynie możemy spotkać tramwaje, które zostały wyprodukowane w Turcji. Dostawcą był natomiast inny producent, Durmazlar, dla którego dostawa tramwajów dla Polski była sporym wyzwaniem z uwagi na problemy z odbiorami pojazdów. Finalnie kontrakt z opóźnieniem udało się zamknąć, a mieszkańców stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wożą Panoramy.

Dodaj komentarz