Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Ukrainę przemierza pociąg Świętego Mikołaja [ZDJĘCIA]

Ukrainę przemierza Pociąg Świętego Mikołaja – wspólny projekt Ukrzaliznytsia i UNICEF Ukraina. Na pokładzie znajduje się Mikołaj, który rozda dzieciom z obwodu donieckiego, charkowskiego, z Nikołajewa i Chersonia ponad 33 tys. prezentów.

Pociąg Świętego Mikołaja dotrze do ponad 33 tys. dzieci do lat 10. (Fot. Ukrzaliznytsia)
Pociąg Świętego Mikołaja dotrze do ponad 33 tys. dzieci do lat 10. (Fot. Ukrzaliznytsia)

– Ukraińskie niebo w tym roku jest zamknięte dla zaprzęgu świętego Mikołaja – mówił prezes zarządu Ukrzaliznytsii Aleksander Kamyszyn. – Nie oznacza to jednak, że święty wcale nie przyjedzie! Jego transport po kraju zapewniają Koleje Ukraińskie. W tym roku uratowaliśmy ponad milion dzieci. Dziś oprócz ratunku, przywozimy także święta. Te odbędą się zgodnie z planem!

 

Projekt Pociąg Mikołaja realizowany jest we współpracy Ukrzaliznytsii, UNICEFu oraz administracją wojskowo-cywilną. Jednak nie wszystkie dzieci będą mogły przyjechać na dworzec kolejowy. Część darów zostanie przekazana bezpośrednio do instytucji, które pomogą rozdysponować je najmłodszym.

– Święta to czas radości, ale w tym toku na Ukrainie okres świąteczny nie jest taki, jak u innych – mówił Murat Shahin, szef UNICEF na Ukrainie. – Codziennie łamane są prawa 7 milionów ukraińskich dzieci. My w UNICEF pracujemy nad zmniejszeniem przepaści między marzeniami dzieci a rzeczywistością. Świąteczny pociąg ukrzaliznytsia to projekt kompatybilny z głównym hasłem UNICEF – „Dla każdego dziecka”. Ten pociąg zabiera nadzieję i radość do regionów najbardziej dotkniętych wojną. Do regionów, gdzie dzieci najbardziej oczekują cudu. Pojemniki z przyborami szkolnymi oraz szansę na dalszą naukę otrzyma ponad 30 tys. dzieci mieszkających dziś w regionach objętych konfliktem.

 

Ze względów bezpieczeństwa dokładny czas dotarcia pociągu do wyznaczonych stacji może ulec zmianie.

Dodaj komentarz