Raport z Polski Wydarzenia

Utknęła na przejeździe kolejowym

Zlekceważyła sygnalizator świetlny i opuszczające się szlabany. 35-kierująca fiatem mimo ostrzeżeń wjechała na przejazd kolejowy i utknęła na torach. Policja ukarała kobietę wysokim mandatem.

Kobieta wjechała na przejazd kolejowy mimo ostrzeżeń. Chcąc wyjechać, uderzyła w zamkniętą już rogatkę. (fot. KPP Bielsk Podlaski)
Kobieta wjechała na przejazd kolejowy mimo ostrzeżeń. Chcąc wyjechać, uderzyła w zamkniętą już rogatkę. (fot. KPP Bielsk Podlaski)

Do zdarzenia doszło 28 marca w Lewkach, na drodze krajowej nr 66. Kierująca samochodem marki fiat utknęła na przejeździe kolejowym. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że 35-latka zlekceważyła znak świetlny na przejeździe kolejowym i wjechała pomimo zamykających się rogatek. Aby nie doprowadzić do zderzenia z nadjeżdżającym pociągiem, kobieta “wrzuciła wsteczny” i uderzyła w zamkniętą już zaporę, uszkadzając ją.

– Kierująca fiatem tłumaczyła policjantom, że nie zauważyła sygnału świetlnego i opuszczanych zapór, ponieważ oślepiło ją słońce – informują policjanci z KPP Bielsk Podlaski.  – Mundurowi ukarali 35-latkę mandatem w wysokości 3 tysięcy złotych, a jej konto zasiliło 6 punktów.

Przypominamy podstawowe zasad bezpiecznego przejeżdżania przez przejazd kolejowy:

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy
  • przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Dodaj komentarz