Tramwaje

Utwory Ciechowskiego w toruńskim tramwaju

MZK Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna włączają się w obchody Dni Grzegorza Ciechowskiego. Od 14 do 18 grudnia w tramwaju 313, noszącym imię lidera zespołu Republika, emitowane będą utwory związanego z Toruniem wokalisty.

Grzegorz Ciechowski swoją wielką karierę rozpoczął w latach 80. XX w., w toruńskim Klubie Od Nowa. To właśnie tam założył rockową formację Republika, powstałą z przekształcenia art rockowej formacji Res Publica.

W Toruniu powstały takie hity zespołu jak „Biała flaga”, „Kombinat” czy „Śmierć w bikini”. Zarówno to, co Ciechowski zdziałał z Republiką, jak i solo – jako Obywatel GC czy Grzegorz z Ciechowa – miało niezwykle nowatorski charakter. Na zawsze wpisało się do historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Karierę Grzegorza Ciechowskiego przerwała nagła śmierć (22 grudnia 2001 r.), spowodowana komplikacjami po przebytej operacji serca.

Od tego czasu fani z całej Polski zjeżdżają do Torunia, najpierw na specjalny doroczny koncert jego pamięci w Od Nowie, a potem na kilkudniowy festiwal imienia tego niezwykłego twórcy.

Największe wydarzenia w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego odbędą się 16-18 grudnia. Od 14 do 18 grudnia w tramwaju nr 313, którego patronem jest Grzegorz Ciechowski, rozbrzmiewać będą jego wielkie przeboje, m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Biała flaga”, „Mamona”, „Tak…, tak… to ja”, a także „Przyznaję się do winy”.

Dodaj komentarz