Inwestycje

W Bielsku Podlaskim powstał Innowacyjny Dworzec Systemowy [ZDJĘCIA]

W Bielsku Podlaskim oddany do użytku został nowoczesny, Innowacyjny Dworzec Systemowy. Zastąpił on stary i niefunkcjonalny budynek, którego budowa rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku. Prace remontowe trwały 59 tygodni.

Fot. PKP PLK

Nowy budynek jest jednokondygnacyjny. Dzięki modernizacji stał się w pełni dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością. W obrębie dworca zostały wyznaczone trasy wolne od przeszkód z udogodnieniami dla osób niewidomych i słabo widzących.

Dworzec wyposażony został także w mapy dotykowe zlokalizowane w kluczowych punktach obszaru przydworcowego oraz słupki SOS dające podróżnym możliwość bezpośredniego i szybkiego wezwania pomocy. W przeszklonej, ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni zainstalowane zostały urządzenia najnowocześniejszego Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zapewniające informację głosową (komunikaty megafonowe) i wizualną (elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy pociągów). Ponadto w toaletach, z myślą o opiekunach najmniejszych pasażerów, zamontowane zostały przewijaki. Budynek dworca to nie tylko nowoczesna bryła z takimi elementami architektonicznymi jak wieża zegarowa czy zadaszona poczekalnia zlokalizowana w sąsiedztwie dojścia do peronów. Dworzec kryje w sobie wiele innych nowoczesnych rozwiązań, jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, monitoring, energooszczędne oświetlenie, nowoczesna iluminacja obiektu, dzięki czemu korzystanie z niego jest wygodne, bezpieczne i ekologiczne.

– Oddajemy do użytku kolejny Dworzec zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Takich inwestycji – w dużych, średnich i małych miejscowościach oddamy w najbliższym czasie kilkadziesiąt. To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej. Jestem pewien, że mieszkańcy Bielska Podlaskiego oraz podróżni, którzy będą wysiadać na tej stacji, docenią starania Polskich Kolei Państwowych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.