Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

W Rawiczu powstały dwa bezkolizyjne skrzyżowania

W Rawiczu do użytku oddane zostały dwa bezkolizyjne skrzyżowania. Inwestycja wpisuje się w modernizację linii między Czempiniem a Dolnym Śląskiem, na trasie Wrocław – Poznań. Koszt prac to ok. 1,5 mld zł.

Fot. Radosław Śledziński / PKP PLK

W Rawiczu stanęły dwa wiadukty kolejowe, poprawiając bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Na ul. Piłsudskiego kierowcy korzystają z ponad 400 m przejazdu pod torami. Są dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku. Komunikację przy stacji kolejowej usprawnia nowe rondo u zbiegu ul. Podmiejskiej. Piesi korzystają z bezpiecznych, oddzielonych od jezdni chodników.

Na ul. Świętojańskiej mieszkańcy zyskali 260 m tunel. Obiekt przeznaczony jest przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Z zachowaniem ostrożności przewidziano też możliwość przejazdu samochodów osobowych.

– Modernizacja linii Wrocław – Poznań, trasy ważnej dla europejskiej sieci kolejowej, zapewnia coraz lepsze podróże regionalne i dalekobieżne. Na trasie wzrósł poziom bezpieczeństwa dzięki bezkolizyjnym skrzyżowaniom m.in. otworzonym dziś w Rawiczu, a wcześniej w Kościanie oraz Klonówcu, Lesznie i Bojanowie. Kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym, dostępnym i konkurencyjnym środkiem transportu dzięki wykorzystywanemu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unijnemu instrumentowi CEF „Łącząc Europę”, z którego współfinasowany jest projekt na trasie Wrocław – Poznań – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W Rawiczu, w ramach modernizacji linii Wrocław – Poznań, oprócz nowych bezkolizyjnych skrzyżowań, przebudowana została też stacja kolejowa. Podróżni zyskali lepszy dostęp do kolei z dwóch wyższych peronów. Komfort zwiększa zadaszenie, są wygodne ławki, jasne oświetlenie i dobra informacja. Lepszą komunikację umożliwia przebudowane przejście podziemne z windami, a do łączenia ekologicznych środków transportu, kolei i rowerów, zachęcają nowe stojaki.

– Cieszę się z zakończenia kolejnych inwestycji na modernizowanym odcinku E-59 Poznań – Wrocław podczas Europejskiego Roku Kolei. Dwa nowe wiadukty kolejowe nad ulicami Piłsudskiego i Świętojańską w Rawiczu to kolejne bezkolizyjne skrzyżowania na tej trasie. Poprawią one bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, a cały projekt przyczyni się do ekologizacji transportu poprzez poprawę efektywności i atrakcyjności transportu kolejowego – powiedział Morten Jensen Head of Unit at European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency.

 

Czytaj dalej >