Aktualności Tramwaje

W Rumunii tramwajarze z całego świata zawalczą o zwycięstwo

Najlepsi motorniczowie z całej Europy zmierzą się w X edycji konkursu European TramDriver Championship. Zawody rozpoczną się 3 czerwca w rumuńskiej Oradei.

Fot. European TramDriver Championship
Fot. European TramDriver Championship

European TramDriver Championship to organizowane cyklicznie zawody, w których biorą udział przedstawiciele przedsiębiorstw tramwajowych z całej Europy. Walczą oni o tytuł najlepszych motorniczych Starego Kontynentu. TRAM-EM promuje przy pomocy wydarzenia komunikację miejską jako nowoczesną, a także ciekawą. Dla organizatorów ważna jest wymiana doświadczeń pomiędzy tramwajarzami, a także spółkami miejskich przedsiębiorstw transportowych z Europy.

W ubiegłym roku Mistrzostwa zorganizowano w Lipsku w Niemczech. Wówczas udział w zmaganiach wzięło 25 drużyn, wśród których znaleźli się przedstawiciele Polski – zespół MPK Kraków. Zajął on 19 miejsce.

Kto wchodzi w skład drużyny?

Trwa nabór drużyn do tegorocznych mistrzostw. Zgłosić się może zespół, który reprezentuje miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne, mające w swoim parku taborowym tramwaje. Delegowany team składa się z motorniczego płci męskiej, żeńskiej oraz koordynatora/opiekuna.

W jakich konkurencjach zmierzą się drużyny tramwajarskie?

Zadania przygotowane dla zawodników wymagają niezwykłej precyzji, a także opanowania. Mistrzostwa Europy motorniczych to 5 różnych „dyscyplin”. Pierwsza z nich polega na jeździe z minimalną prędkością tak, żeby przesuwać barierkę z pojemnikiem pełnym wody i wylać jej jak najmniej. W zestaw wyzwań wchodzi również m.in. próba rozpędzenia wagonu do 25 km/h – bez prędkościomierza – liczy się dokładność i wyczucie.

Choć każdego roku organizatorzy przygotowują identyczne konkurencje, zawody nabierają indywidualnego charakteru. Jak będzie w Rumunii? O tym przekonamy się 3 czerwca. Organizatorem Mistrzostw Tramwajarzy TRAM-EM może zostać każde miasto, posiadające własną linię tramwajową. Kto wie, może kiedyś zobaczymy takie zmagania w Polsce?

Dodaj komentarz