Tramwaje

Wanda Rutkiewicz patronką tramwaju MPK Wrocław

Wrocław uhonorował pierwszą kobietę na świecie, która postawiła stopę na szczycie K2 i pierwszą Europejkę, która stanęła na Mount Everest. O dokonaniach Wandy Rutkiewicz mieszkańców miasta i turystów informować będzie niebieski tramwaj Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3308.

Fot. MPK Wrocław
Fot. MPK Wrocław

Wanda Rutkiewicz uczyła się w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, studiowała na Politechnice Wrocławskiej, uzyskała dyplom inżyniera-elektronika i pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. To właśnie na Dolnym Śląsku rodziła się jej wielka pasja. Jej związek z regionem uhonorowało MPK Wrocław,

Miejski przewoźnik od początku roku wyróżnił już pięć osobistości: artystkę Marię Koterbską, koszykarza Adama Wójcika, duszpasterza ks. Stanisława Orzechowskiego, poetę i autora tekstów – Andrzeja Waligórskiego, a także filozofkę i patronkę Europy – Edytę Stein. W listopadzie przyszła pora na Wandę Rutkiewicz.

– Jak byłem nastolatkiem, to w domu słuchaliśmy Sygnałów Dnia w Polskim Radiu. Komercyjnych stacji wtedy nie było, a Polskie Radio było publiczne nie tylko z nazwy. Dwie wiadomości szczególnie utkwiły mi w pamięci. Rok 1991 i śmierć Freddiego Mercurego, frontmena zespołu Queen, bo ona wywróciła całkowicie moje myślenie o muzyce. I rok 1992 – zaginięcie Wandy Rutkiewicz, jej postać pozwoliła mi na nowo spojrzeć na to, czym są ambicje, czym marzenia i jak je z konsekwencją realizować. Tramwaj jej imienia ma upamiętnić taką niezłomną postawę w dążeniu do celu – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.