Raport z Polski Tabor

Warszawska SKM powiększa tabor o kolejne Impulsy 2

Na stołeczne tory wyjechały następne z zakupionych w nowosądeckim Newagu Impulsy 2. Nowe składy kursować będą po linii S1 z Pruszkowa do Otwocka. Pojazdy są w stanie jechać z prędkością nawet do 160 km/h.

Fot. SKM Warszawa
Fot. SKM Warszawa

Producent, firma Newag z Nowego Sącza dostarczy Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w sumie 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych, zarówno cztero- jak i pięciowagonowych. Zakup zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. W pociągach do dyspozycji pasażerów są m.in.: ładowarki USB, miejsca na rowery, wózki i duży bagaż. Producent wyposażył pojazdy w nowoczesny system informacji, a także automaty biletowe. Na pokładzie znajdą się także ratujące życie defibrylatory AED. Umowa z Newagiem objęła także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.

W dwóch połączonych pięcioczłonach może podróżować nawet 1670 osób. Wydatnie wpłynie to komfort przejazdu, zwłaszcza w godzinach szczytu.

– Tego oczekiwali od nas pasażerowie. Ma to też zachęcić nowych do wyboru kolei miejskiej zamiast samochodu. Już porównując pierwsze kwartały tego i ubiegłego roku widzimy znaczny wzrost pasażerów na wszystkich liniach –– stwierdził Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Dostawy nowych Impulsów dla Szybkiej Kolei Miejskiej realizowane są zgodnie z harmonogramem. Wszystkie pojazdy zostaną przekazane do końca listopada bieżącego roku. Stołeczna kolej, będzie wówczas drugim po Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, przewoźnikiem z najnowocześniejszym taborem w Polsce. Jednocześnie warszawska SKM wycofała z użytku pojazdy Newag serii 14WE. Przewoźnik zwrócił je do firmy leasingowej Industrial Division.

W Żmigrodzie trwają jazdy testowe pociągu Impuls 2 dla warszawskiej SKM [ZDJĘCIA]

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z krajowego programu wspierającego gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.

Dodaj komentarz