Tramwaje Wydarzenia

Więcej niskopodłogowych tramwajów w Bydgoszczy

Bydgoszcz zamówiła 21 tramwajów PESY i decyduje się na rozszerzenie kontraktu o kolejnych 19 nowych niskopodłogowych pojazdów. Dziesięć pierwszych tramwajów zamówiono w ubiegłym roku, a ich dostawy rozpoczną się we wrześniu i potrwają do listopada.

Zamówienie jest realizowane w związku z wygranym w 2022 r. przetargu bydgoskiej PESY na dostarczenie pojazdów, a jego łączny koszt to 102 mln zł.
Zamówienie jest realizowane w związku z wygranym w 2022 r. przetargu bydgoskiej PESY na dostarczenie nowych tramwajów. Łączny koszt kontraktu to 102 mln zł.

Bydgoszcz gotowa na kolejne tramwaje

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, poinformował w styczniu o gotowości na zamówienie kolejnych 11 tramwajów. Wskazał również, że miasto zdecydowało się pozyskać kolejnych, 19 nowych tramwajów. Podkreślił jednak, że trwa oczekiwanie na decyzję Centrum Unijnych Projektów Transportowych dot. dofinansowania ze środków zewnętrznych. Dofinansowanie z UE stanowi 70-80 proc. zamówienia.

30 marca ogłoszono pozytywną decyzję. Zgodnie z ustaleniami, miasto zakupi łącznie 40 sztuk pojazdów. PESA Bydgoszcz zrealizuje kontrakt w 2025 r.

Bydgoszcz będzie jednym z pierwszych polskich miast z całkowicie wymieniona flotą tramwajów – mówi prezydent Bruski. – Na uwagę zwraca jednak czas w jakim tego dokonujemy. Przed dekadą posiadaliśmy dwa nowoczesne pojazdy. Wkrótce nasza flota będzie składać się z 75 nowoczesnych pojazdów. Uwzględniając, że koszt jednego tramwaju to ponad 10 mln zł wydaliśmy na ten cel około 750 mln złotych. Ten sukces nie byłby możliwy bez europejskich środków. To chwila, w której warto docenić naszą obecność w Unii Europejskiej. Wcześniejsze wnioski o środki rządowe na wymianę taboru zostały niestety odrzucone – dodaje prezydent.

Wymiana taboru na nowy

Kiedy cały kontrakt zostanie zrealizowany, z bydgoskich torowisk znikną wszystkie stare Konstale. W ciągu ostatniej dekady w Bydgoszczy pojawiły się 33 nowe tramwaje kursujące m.in. nowymi torowiskami do Fordonu, dworca kolejowego oraz wzdłuż ul. Kujawskiej.

Zakup nowego taboru wspomoże dalszy rozwój tego środka transportu.

Dodaj komentarz