Konflikt w Ukrainie Przewozy towarowe Wydarzenia

Wojna w Ukrainie: BYPOL sabotuje kolej

Białoruskie organizacje opozycyjne przeprowadziły akcje wycelowane w transporty wojskowe rosyjskiego agresora.

Fot. Hanna Liubakova
Fot. Hanna Liubakova

Organizacja BYPOL (organizacja członków białoruskich służb mundurowych, którzy przeszli na stronę opozycji) przeprowadziła akcję, która miała na celu spowolnienie ruchu pociągów rosyjskich, przewożący zaopatrzenia dla wojska.

Akcje przeprowadzono na terenie Baranowicz i Homel. Zniszczono szafy sterownicze białoruskich kolei, które odpowiadały za rozjazdy, sygnalizację świetlną. W rezultacie zablokowano ruch kolejowy na tych odcinkach. Dodatkowo kolejarze białoruscy przeprowadzili zwarcie obwodów torowych na terenie miasta Mohylew. Członkowie organizacji potwierdzili także, że to dopiero początek wojny kolejowej z Rosją.

Komunikat BYPOL:

– Białorusini, dziś nasz kraj jest wciągany w zbrodniczą i krwawą wojnę z braterskim narodem ukraińskim po stronie agresora – Federacji Rosyjskiej. Naszym obowiązkiem i mocą jest zrobienie rzeczywistych rzeczy, aby to powstrzymać, uwolnić się od okupacji wojsk rosyjskich i przywrócić dobre imię naszych przodków. „Wojna kolejowa” to wiedza, którą odziedziczyliśmy, to jest to, co możemy zrobić i co każdy z nas może zrobić.

 

Po akcjach BYPOL Koleje Rosyjskie zakazały nocnych przejazdów kolejowych przez Białoruś.

Podkreślić należy także, że białoruscy kolejarze masowo odmawiają prowadzenia lokomotyw. Nie chcą uczestniczyć w wojnie.

Dodaj komentarz