Artur Fryczkowski Opinie ekspertów

Współpraca Alstom z PKN Orlen to szansa na szybszy rozwój gospodarki wodorowej w Polsce [FELIETON]

Dwie firmy będące liderami w swojej branży, Alstom, pionier zrównoważonego i inteligentnego transportu oraz PKN Orlen, państwowy koncern multienergetyczny, podpisały 18 maja 2022 roku porozumienie o strategicznej współpracy. Obejmuje ono dostawę pociągów wodorowych i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. W efekcie pociągi wodorowe mają szanse wyjechać na linie regionalne w Polsce już w przeciągu dwóch lat.

Podpisanie porozumienia między Alstom a PKN Orlen. (Fot. Alstom)
Podpisanie porozumienia między Alstom a PKN Orlen. (Fot. Alstom)

Jestem przekonany, że wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, takich jak wodór, to dla branży transportowej ogromna szansa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i dekarbonizację. Dla Polski zaś oznaczać to będzie dalsze dynamiczne rozwijanie technologii wodorowych, skok technologiczny i umożliwienie budowy nowoczesnej gospodarki opartej na zielonej energii.

Zawarte porozumienie opiera się na współpracy przy udziale w postępowaniach organizowanych przez operatorów publicznego transportu kolejowego. Tym samym Alstom będzie odpowiadał za dostarczanie bezemisyjnych, ekologicznych pociągów, a PKN Orlen odpowie za dystrybucję, magazynowanie oraz dostawę paliwa wodorowego. To ważny krok w kierunku osiągnięcia nisko- i zeroemisyjności. Rozwój tego typu technologii ma ogromne znaczenie dla środowiska – zastąpienie jednego pociągu regionalnego z silnikiem diesla pociągiem wodorowym da taki sam efekt, jak wyeliminowanie z dróg 350 samochodów osobowych. Wymiana 100 pociągów spalinowych to eliminacja 35 000 samochodów z ulic naszych miast.