Pasażer Tramwaje

Wybory 2023 – które miasta wprowadziły bezpłatny transport publiczny?

Niedziela, 15 października 2023 r. – dziś w całej Polsce trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Aby ułatwić dotarcie do lokali wyborczych i zachęcić do głosowania, wiele samorządów wprowadziło bezpłatną komunikację miejską. W których miastach i miejscowościach z takiego udogodnienia można skorzystać?

Bezpłatny transport publiczny w dniu wyborów wprowadziła m.in. Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB
Bezpłatny transport publiczny w dniu wyborów wprowadziła m.in. Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB

Bezpłatnie z publicznego transportu miejskiego skorzystają mieszkańcy Warszawy, o czym informuje w mediach społecznościowych Warszawski Transport Publiczny.

Decyzje o bezpłatnej komunikacji miejskiej zapadły także m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Bydgoszczy, w Raciborzu, Białymstoku, Płocku, Sosnowcu, Gliwicach czy Rzeszowie.

Gdańsk

O bezpłatnej komunikacji miejskiej w Gdańsku i Obszarze Metropolitalnym poinformowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Decyzja ta ma na celu zwiększenie udziału mieszkańców Trójmiasta i okolic w wyborach. W Gdańsku w niedzielę kursują dodatkowe linie.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby nikt nie miał wymówki, że 15 października zostaje w domu. Dlatego też zapewniamy bezpłatny transport tego dnia dla wszystkich, ale także dodatkowe linie w Gdańsku, które dowiozą wyborców do lokali wyborczych – powiedziała prezydent Gdańska.

Szczecin

Podobną decyzję podjęła Rada Miasta Szczecin. W dniu wyborów – 15 października – zwolniła osoby zamieszkujące Szczeciński Obszar Metropolitalny (Szczecin i okoliczne gminy) za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez miasto.

GZM

Do urn łatwiej dojadą także mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Niedziela będzie ważnym dniem, w którym zdecydujemy o tym, kto nas będzie reprezentował w parlamencie przez kolejne cztery lata – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

 

Bezpłatne przejazdy będą obejmować obejmie wszystkie pojazdy jeżdżące pod szyldem Transport GZM na terenie 56 gmin województwa śląskiego.

Bydgoszcz

– Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej to jeden z elementów profrekwencyjnych zachęcający do udziału w głosowaniu. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dogodnie, autobusem lub tramwajem, dotrzeć do lokali wyborczych nie ponosząc opłat za przejazd. Komunikacja w niedzielę będzie darmowa w całym mieście, dla wszystkich – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Toruń

Uchwałę o darmowej komunikacji w dniu wyborów przyjęto także w Toruniu. Początkowo projekt zakładał zwolnienie z opłat tylko 15 października. Radni zdecydowali jednak o darmowej komunikacji podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów ogólnokrajowych.

Bezpłatna komunikacja tramwajowa i autobusowa dostępna będzie także w wielu innych mniejszych miastach Polski.

Bezpłatny transport – kto może skorzystać?

Z bezpłatnego transportu skorzystać mogą także inni mieszkańcy miast, gmin i wsi, o czym mówi tegoroczna nowelizacja Kodeksu wyborczego oraz innych ustaw.

Dodaj komentarz